Jednostka (serial telewizyjny)


Jednostka (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka (ang. The Unit) – amerykański serial akcji, dramat, thriller. Opowiada o losach specjalnej jednostki wojskowej. Premiera miała miejsce w USA 7 marca 2006 roku w stacji CBS. 28 września 2007 roku rozpoczęła się emisja 3 sezonu. Od września serial można oglądać w każdą sobotę o godzinie 20:00 w Telewizji Puls[1]. W 2007 roku została wydana edycja DVD pierwszego sezonu z polskim lektorem przez firmę Imperial[2].

Film jest oparty na książce Erica Haneya Inside Delta Force: The Story of America’s Elite Counterterrorist Unit (​ISBN 0-440-23733-5​). The Unit został stworzony dla stacji CBS przez Davida Mameta, producentem jest Shawn Ryan.

Muzyka na wstępie serialu w dwóch pierwszych sezonach to adaptacja pieśni wojskowej Korpusu Piechoty Morskiej Fired Up... Feels Good skomponowana przez muzyka Roberta Duncana. Muzyka w trzecim sezonie jest skomponowana przez tego samego muzyka i nosi tytuł Walk the Fire[3].

Produkcja serialu została przerwana na czas strajków scenarzystów w USA. Tylko 11 odcinków zostało nagranych i pokazanych w telewizji. 4 sezon skończył się na 22 odcinku i został zakończony z możliwością kontynuowania.

Spis treści

Jednostka | edytuj kod

Jednostka jest organizacją nieznanego rozmiaru w armii Stanów Zjednoczonych podobną do Delta Force. Są w niej najlepsi żołnierze armii USA wybrani w testach. Działa pod nazwą 303rd Logistical Studies Unit.

Komandosi odpowiadają tylko przed prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ich misje to pilnie strzeżone tajemnice państwowe. Zajmują się walką z terroryzmem, ochroną ważnych osobistości, odbijaniem zakładników oraz uczestnictwem w wielu niebezpiecznych akcjach. Rozkazy są wydawane przez płk. Toma Ryana.

Żony żołnierzy z dziećmi mieszkają w jednostce. Otrzymują one minimalne informacje na temat pracy ich mężów. Wiedzą o tym, że wykonują oni niebezpieczne misje w kraju lub za granicą. Rodzina nie może mówić o pracy żołnierza, gdyż niesie to za sobą konsekwencje. Najczęściej taki członek zostaje wyrzucony z jednostki. Jeżeli komandos zginie w akcji, żona otrzymuje informację, że mąż zginął na misji treningowej, gdyż ze względu na bezpieczeństwo miejsce misji jest tajne.

Aktorzy | edytuj kod

Odcinki | edytuj kod

Sezon 1 | edytuj kod

Sezon 2 | edytuj kod

Sezon 3 | edytuj kod

Sezon 4 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Telewizja Puls. [dostęp 12 września 2008].
  2. Imperial CinePix. [dostęp 12 września 2008].
  3. Profil Roberta Duncana na Myspace.com (ang.). [dostęp 29 listopada 2007].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jednostka (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy