Jednym strzałem


Jednym strzałem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednym strzałem (ang. One Shot) – dziewiąta powieść serii z Jackiem Reacherem, brytyjskiego pisarza Lee Childa, wydana w 2005 roku w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Bantam Dell. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros w październiku 2006 r. Tytuł powieści odnosi się do credo wojskowych snajperów: ang. One Shot, One Kill.

Spis treści

Zarys fabuły | edytuj kod

W małej miejscowości stanu Indiana, w godzinach szczytu samotny, dobrze ukryty, uzbrojony bandyta strzela do tłumu ludzi w publicznym miejscu i sześcioma, precyzyjnymi strzałami zabija pięć przypadkowych osób. Na miejscu zbrodni zostawia po sobie wyraźne ślady popełnionego przestępstwa, więc zostaje szybko namierzony. Zebrane przez policję dowody jednoznacznie i niepodważalnie wskazują na Jamesa Barra – byłego snajpera wojskowej piechoty. Zostaje aresztowany, ale stanowczo twierdzi, iż jest niewinny jednocześnie odmawiając rozmowy z adwokatem wypowiada tylko jedno zdanie: „Przyprowadźcie mi Jacka Reachera”. Nie wie, że Reacher – który w tym czasie przebywał na słonecznej plaży w Miami i wiadomościach oglądał relację o tej bezsensownej masakrze – jest już w drodze. W tym czasie Barr zostaje w więzieniu brutalnie pobity i traci pamięć o wydarzeniach z feralnego dnia morderstwa. Jack Reacher zmuszony jest więc do konstruowania wniosków tylko na podstawie dostępnych dowodów. Zebrane przez niego informacje dowodzą, że James Barr jest osobą całkowicie niewinną, a to jednocześnie oznacza, że snajperem musiał być zupełnie ktoś inny!

Informacje wydawnicze | edytuj kod

Pierwsze polskie wydanie powieści zostało wydane przez wydawnictwo Albatros w 2006 r. pod tytułem Jednym strzałem. Kolejne wydania książki ukazały się w 2008, 2012 oraz ze zmienioną wersją okładki w 2013 r. Powieść została także wydana w formie e-booka oraz audiobooka, którą czyta Wiktor Zborowski.

1: Seria wydawnicza „Literka” (wydanie kieszonkowe/pocket).
2: Zmieniony projekt okładki.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Adaptacja filmowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Jack Reacher: Jednym strzałem.

Książka „Jednym strzałem” została sfilmowana przez wytwórnię Paramount Pictures. Światowa premiera filmu „Jack Reacher” odbyła się 21 grudnia 2012 r. w Stanach Zjednoczonych. Scenariusz i reżyseria Christopher McQuarrie. W główną rolę tytułowego bohatera wcielił się Tom Cruise.

W ekranizacji swojej powieści, Lee Child otrzymał niewielką, epizodyczną rolę oficera policji siedzącego przy biurku w komisariacie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mystery Readers International and Mystery Readers Journal (ang.). [dostęp 2013-01-09].
  2. Best Sellers - The New York Times (ang.). [dostęp 2013-01-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jednym strzałem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy