Jenna Ushkowitz


Jenna Ushkowitz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jenna Noelle Ushkowitz (kor. 제나 우슈코비츠; ur. 28 kwietnia 1986 w Seulu) – amerykańska piosenkarka, występująca w musicalach na Broadwayu oraz aktorka telewizyjna, znana głównie z roli Tiny Cohen-Chang, granej w popularnym serialu komediowym stacji FOX, Glee.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ushkowitz urodziła się 28 kwietnia 1986 roku w Seulu. Nazywała się po urodzeniu Min Ji (kor. 민지). W wieku trzech miesięcy została adoptowana przez amerykańskich rodziców pochodzenia polsko-włoskiego i irlandzko-angielskiego. Po adopcji nadano jej imię Jenna Noelle Ushkowitz. Nazwisko otrzymała od przybranego dziadka ze strony ojca, który był pochodzenia polsko-żydowskiego. Dorastała w East Meadow w Nowym Jorku i została wychowana jako katoliczka[1].

Ushkowitz uczęszczała do Parkway Elementary School i Holy Trinity Dieocesan High School, katolickiej szkoły w Hicksville na Long Island, która była znana z silnej edukacji teatralnej. Ukończyła liceum w 2004 roku i przeniosła się do Marymount Manhattan College, gdzie uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie sztuki[2].

Kariera | edytuj kod

Jenna Ushkowitz rozpoczęła karierę w wieku trzech lat od udziału w Ulicy Sezamkowej. Aktywnie pracowała na scenie, grając w takich produkcjach jak Les Miserables, The King and I, Laramie Project i Spring Awakening. Ushkowitz stał się powszechnie znany z roli Tiny Cohen-Chang w popularnym muzycznym serialu telewizyjnym Glee. W 2019 roku, wraz z inną Glee Kevinem McHale, została gospodarzem podcastu Showmance na platformie PodcastOne[3][4].

Życie prywatne | edytuj kod

Jenna na gali SAG Awards, 2010

W 2014 roku Ushkowitz była w związku z aktorem Pamiętniki wampirów, Michaelem Trevino. W 2015 roku para rozstała się. W sierpniu 2020 roku ogłosiła zaręczyny ze swoim chłopakiem Davidem Stanleyem. Ushkowitz i Stanley pobrali się 24 lipca 2021[5][6].

W 2008 roku wzięła udział w kampanii społecznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8)[7].

Ushkowitz współpracował również z NYCLASS, organizacją zajmującą się prawami zwierząt i Oceaną, organizacją zajmującą się ochroną oceanów. Latem 2015 r. Odbyła tournée po Wyspach Normandzkich z firmą Oceana, aby zwiększyć świadomość przełowienia ryb pastewnych i ich wpływu na przeżycie. W tym samym roku była gospodarzem Nautica Oceana Beach House 2015. Podjęła również wysiłki w celu podniesienia świadomości na temat zmniejszającej się populacji lwów morskich w Kalifornii, która była spowodowana przełowieniem ryb paszowych[8].

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jenna Ushkowitz (ang.). usmagazine.com. [dostęp 2020-10-20].
  2. Glee's Jenna Ushkowitz: A Graduate of Marymount Manhattan College (ang.). universityherald.com. [dostęp 2020-10-20].
  3. Jenna Ushkowitz's Quest from East Meadow to Glee (ang.). patch.com. [dostęp 2020-10-20].
  4. CHOOSING GLEE – 10 Rules to Finding Inspiration, Happiness, and the Real You (ang.). us.macmillan.com. [dostęp 2020-10-20].
  5. Glee Star Jenna Ushkowitz Is Engaged to Boyfriend David Stanley: 'A Million Times Yes' (ang.). people.com. [dostęp 2020-10-20].
  6. Glee star Jenna Ushkowitz gets married to David Stanley (ang.). digitalspy.com. [dostęp 2021-08-10].
  7. The most complete NOH8 list. www.listal.com. [dostęp 2017-11-24].
  8. Jenna Ushkowitz Wants to Keep Sea Lions from Starving (ang.). usa.oceana.org. [dostęp 2020-10-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jenna Ushkowitz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy