Jenzer Motorsport


Jenzer Motorsport w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jenzer Motorsportszwajcarski zespół wyścigowy, założony w 1993 roku przez Andreasa Jenzera. Obecnie ekipa startuje w serii GP3, Europejskiej Formule Renault i Alpejskiej Formule Renault. W przeszłości zespół prezentował się także w Formule Renault 3.5, Międzynarodowej Formule Master, Zachodnioeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Włoskiej Formule Renault, Szwajcarskiej Formule Renault, Formule Pilota China, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2000 oraz w Formule Abarth.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Formuła Renault | edytuj kod

Pierwszy sukces szwajcarskiego zespołu Jenzer Motorsport nastąpił w 2002 roku, kiedy to tytuł mistrzowski w nieistniejącej już Niemieckiej Formule Renault wywalczył Austriak Christian Klien. Dwa lata później triumf z ekipą świętował Amerykanin Scott Speed. Obaj zawodnicy w przyszłości startowali w Formule 1.

We Włoskiej Formule Renault szwajcarska stajnia odniosła zwycięstwo w sezonie 2005, za sprawą Japończyka Kamui Kobayashiego (cztery lata później zadebiutował w F1). W 2008 roku po mistrzostwo sięgnął Norweg Pål Varhaug. Po zakończeniu sezonu 2009 Andreas Jenzer postanowił wycofać swoją ekipę z mistrzostw, tak samo jak w przypadku europejskiego cyklu, w której najlepszym wynikiem było kilkukrotnie zdobycie wicemistrzostwa.

We Szwajcarskiej Formule Renault (obecnie jest to Alpejska Formuła Renault) Jenzer Motorsport aż czterokrotnie z rzędu sięgał po mistrzostwo, co czyni go rekordzistą serii. W latach 2007-2010 triumfowali: Czech Adam Kout oraz Szwajcarzy – Christopher Zanella, Nico Müller i Zoël Amberg.

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

W latach 2005-2006 zespół brał udział w Formule Renault 3.5. W pierwszym sezonie startów szwajcarska ekipa zmagania zakończyła na 7. miejscu. Jej zawodnicy – Francuz Patrick Pilet oraz Amerykanin Colin Fleming – zostali sklasyfikowani odpowiednio na 11. i 13. pozycji w końcowej klasyfikacji, z jednym najniższym stopniem podium na koncie.

W drugim roku startów stajnia Jenzer zanotowała fatalny sezon, zdobywając zaledwie dziewięć punktów. W klasyfikacji generalnej uplasował się dopiero na przedostatniej 14. lokacie. Po tym sezonie zespół zakończył działalność w serii.

Formuła Abarth | edytuj kod

W sezonie 2011 zespół zwyciężył we włoskiej serii o nazwie Formuła Abarth. We włoskim cyklu triumfował Szwajcar Patric Niederhauser, natomiast w europejskim Rosjanin Sergiej Sirotkin.

Międzynarodowa Formuła Master | edytuj kod

W 2009 roku szwajcarska ekipa została ostatnim mistrzem serii Międzynarodowej Formuły Master, za sprawą Szwajcara Fabio Leimera, który zdominował sezon, zwyciężając w siedmiu wyścigach.

Seria GP3 | edytuj kod

Od sezonu 2010 szwajcarska ekipa startuje w nowo utworzonej Serii GP3. W pierwszym roku startów zespół w klasyfikacji generalnej uplasował się na wysokim 3. miejscu, podobnie jak ich najlepszy zawodnik Nico Müller, który odniósł dwa zwycięstwa – pierwsze w wyścigu sprinterskim w Walencji, natomiast drugie w sobotnich zmaganiach na węgierskim Hungaroringu (tam też sięgnął po pole position).

Drugi sezon startów okazał się zdecydowanie słabszy dla Jenzera. Jedyne zwycięstwo w pierwszym wyścigu, na brytyjskim torze Silverstone ponownie było zasługą Müllera, który znalazł się na 4. lokacie w ogólnej punktacji. Zespół zmagania zakończył na 7. pozycji.

W sezonie 2012 ekipa spisała się nieco lepiej. Po opuszczeniu zespołu przez Müllera liderem zespołu okazał się inny Szwajcar – Patric Niederhauser – 7 w klasyfikacji kierowców. Zespół zmagania ukończył na 4 pozycji.

W 2013 roku najlepsze wyniki w zespole ponownie zaprezentował Patric Niederhauser. Tym razem było już znacznie gorzej – uplasował się na trzynastym miejscu w klasyfikacji końcowej. Zespół ukończył sezon na siódmym miejscu w klasyfikacji zespołów.

W sezonie 2014 Szwajcar Mathéo Tuscher zdobył jedyne miejsce na podium dla zespołu – był drugi w drugim wyścigu w Barcelonie. Również on zdobył najwięcej punktów. Z dorobkiem 29 punktów został sklasyfikowany na dwunastej pozycji. W klasyfikacji zespołów szwajcarska ekipa ponownie była siódma.

Starty | edytuj kod

Seria GP3 | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 | edytuj kod

w sezonie 2006 Jenzer Motorsport wystawił dwa zespoły: Jenzer Motorsport oraz Team Jenzer.

† – zawodnik nie był liczony do klasyfikacji końcowej.
‡ – zawodnik startujący w Team Jenzer.

Uwagi | edytuj kod

  1. Wynik zespołu Team Jenzer.
  2. Wynik zespołu Jenzer Motorsport.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jenzer Motorsport" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy