Jerzy Albrycht


Jerzy Albrycht w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Albrycht (ur. 12 lutego 1924 we Lwowie) – polski matematyk, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Życiorys | edytuj kod

Był synem Andrzeja Albrychta wykładowcy rzeźby w Szkoły Przemysłowej we Lwowie, autora rzeźby lotników amerykańskich na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Przed wybuchem wojny ukończył 2 klasy w VIII Gimnazjum i Liceum we Lwowie[2] W czasie okupacji Lwowa pracował w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla jako strzykacz, tj. zakażał wszy riketsjami, wywołującymi tyfus plamisty i karmił zarażone wszy przez następnych kilka dni.

W Instytucie prof. Weigla, będąc pod opieką doktora Henryka Mosinga, poznał wybitnego profesora matematyki Władysława Orlicza i zaczął uczęszczać na jego tajne wykłady.

Po ewakuacji prof. Weigla do Krościenka na przełomie lutego i marca 1944 Instytut zakończył swoje działanie we Lwowie. Profesor Orlicz wyjechał do Warszawy i ściągnął tam Jerzego Albrychta. Przeżył tam szczęśliwie powstanie warszawskie. Po wyzwoleniu Poznania wraz z prof. Orliczem wyjechał do tego miasta, gdzie sprowadził również ze Lwowa swoją matkę. Na tamtejszym uniwersytecie ukończył studia z zakresu matematyki i fizyki, po czym został asystentem prof. Orlicza. Kolejnymi etapami naukowej drogi Albrychta były: doktorat w Instytucie Matematycznym PAN w 1959 r. (Teoria przestrzeni Marcinkiewicza-Orlicza i pewne jej zastosowanie), docentura na UAM, tytuł profesora na Politechnice Poznańskiej (1981), wykładowca Akademii Ekonomicznej.

Spośród jego wychowanków jest 21 doktorów i 5 profesorów. Jest członkiem PTM (w latach 1985-87 był prezesem oddziału poznańskiego), Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Był jednym z animatorów życia żydowskiego w Poznaniu. Katolik, który nigdy nie krył fascynacji kulturą żydowską. Zbiera judaika, ma kolekcję menor. Czyta Stary Testament po hebrajsku, uczy się też języka aramejskiego.[3] W 2017 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. Autor szeregu publikacji[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Albrycht w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  2. informacje biograficzne na stronie Lwowiacy.pl
  3. Piotr Bojarski Sylwetka tygodnia - Jerzy Albrycht Gazeta Wyborcza 23.03.2003
  4. Poznań/ profesor Albrycht odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. naukawpolsce.pap.pl, 8 marca 2017. [dostęp 2017-03-09].
  5. Jerzy Albrycht (niektóre publikacje i cytowania) (ang.). scholar.google.pl. [dostęp 2017-03-09].
Na podstawie artykułu: "Jerzy Albrycht" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy