Jerzy Bogaty


Jerzy Bogaty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Bogaty niem. Georg der Reiche, Herzog von Bayern-Landshut (ur. 15 sierpnia 1455, zm. 1 grudnia 1503 w Ingolstadt) – od 1479 książę Bawarii-Landshut z rodu Wittelsbachów.

Był synem Ludwika IX Bogatego i Amalii Saskiej. Jerzy był jednym z najważniejszych sojuszników cesarza Maksymiliana I w jego wojnach w Szwabii, Szwajcarii, Geldrii i na Węgrzech.

W 1475 poślubił królewnę polską Jadwigę Jagiellonkę, córkę króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Ich wesele w Landshut było jednym z najwspanialszych widowisk średniowiecznej Europy i jest do dzisiaj przedstawiane w tym mieście: Wesele w Landshut (niem.: Landshuter Hochzeit).[1]

Przyczyną śmierci Jerzego była marskość wątroby. Nie pozostawił męskiego potomka, a po jego śmierci jego księstwo pogrążyło się w długotrwałej wojnie sukcesyjnej.

Ratusz w Landshut. Na ścianach tzw. Sali Wystawnej znajdują się sceny wesela książęcego z roku 1475. Zdjęcie przedstawia wóz księżnej Jadwigi Jagiellonki. Obok, na koniu jedzie syn władcy Bawarii, Jerzy Bogaty. Malowidło powstało pod koniec XIX w. i zostało wykonane przez Augusta Spießa, Rudolfa Seitza, Ludwiga Löfftza und Konrada Weiganda.

Przypisy | edytuj kod

  1. Więcej o Landshuckim Weselu.
Fragment okna ratuszowego w Landshut przedstawiający Jerzego Bogatego i jego małżonkę Jadwigę Jagiellonkę Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Bogaty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy