Jerzy Cieślak


Jerzy Cieślak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Edmund Cieślak (ur. 26 lutego 1941 w Miechowie, zm. 25 kwietnia 2004) – polski polityk, lekarz, senator III, IV i V kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia na Akademii Medycznej w Białymstoku, specjalizował się w zakresie medycyny ogólnej i organizacji ochrony zdrowia. Prowadził na studiach działalność kulturalną, m.in. zdobył nagrodę ministra kultury i sztuki za reżyserię na I Festiwalu Małych Form Teatralnych we Wrocławiu w 1963.

Pracował m.in. jako lekarz wojewódzki i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze oraz regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pełnił funkcję prezesa wojewódzkiego zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Jeleniej Górze i wiceprezesa Zarządu Głównego.

Publikował w tygodniku „Służba Zdrowia”, „Życiu Literackim”, „Gazecie Robotniczej” i „Wieczorze Wrocławia”, napisał 12 prac z zakresu medycyny klinicznej i społecznej.

W latach 1976–1990 był członkiem PZPR, w latach 90. PPS, w 1999 przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia tego ugrupowania w 1993 i 1997 uzyskiwał mandat senatora z województwa jeleniogórskiego. W 2001 po raz trzeci został wybrany w okręgu legnickim. W Senacie V kadencji był przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz senackiej Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej. Wchodził także w skład delegacji Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Zmarł w trakcie kadencji.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jerzy Cieślak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy