Jerzy Filipski


Jerzy Filipski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Filipski (ur. 30 października 1919 w Łodzi, zm. 12 czerwca 1960 w Warszawie) – polski ekonomista, urzędnik, działacz turystyczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Spis treści

Praca zawodowa | edytuj kod

Z wykształcenia ekonomista z dyplomem magistra, pracował w Biurze Projektów Przemysłu Papierniczego w Łodzi.

Pozazawodowa działalność społeczna | edytuj kod

Od 1951 należał do PTTK. W 1954 zorganizował zakładowe koło PTTK w swoim Biurze (obecne Koło PTTK nr 1 Łódzkiego Oddziału) i w latach 1954 - 1960 był prezesem tego koła. Dla członków PTTK i sympatyków – pracowników Biura oraz ich rodzin organizował często wycieczki po Ziemi Łódzkiej oraz po kraju i jako jeden z pierwszych działaczy włączał elementy turystyki kwalifikowanej do programów wycieczek autokarowych. W 1957 zdobył uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej oraz Przodownika Turystyki Pieszej. Przez kilka lat był działaczem obsługującym coroczne popularne rajdy turystyki górskiej "Łysogóry Wiosna”. Od 1958 był członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Łodzi.

Zmarł nagle 12 czerwca 1960 podczas delegacji służbowej w Warszawie, pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Odznaczony | edytuj kod

  • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi
  • Srebrna Honorowa Odznaka PTTK.

Źródło informacji biograficznej | edytuj kod

Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki, praca zbiorowa pod redakcją Jacka Ciesielskiego, Łódź 1985, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Wojewódzki w Łodzi, Komisja Historyczna.

Na podstawie artykułu: "Jerzy Filipski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy