Jerzy Gocko


Jerzy Gocko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Eugeniusz Gocko (ur. 1965) – polski duchowny katolicki, profesor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, salezjanin.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1993 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie i przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1993-1997 odbył studia specjalistyczne z teologii moralnej oraz katolickiej nauki społecznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Pontificia Università Gregoriana w Rzymie i Akademii Alfonsjańskiej (Istituto Superiore di Teologia Morale della Pontificia Università Lateranense) w Rzymie. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1996, a stopień naukowy doktora habilitowanego w 2004. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Specjalizuje się w teologii moralnej społecznej i katolickiej nauce społecznej. Od 2004 pełni funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej Społecznej w Instytucie Teologii Moralnej KUL. Jest redaktorem naczelnym Roczników Teologii Moralnej[1]. Był sekretarzem Rady Wydziału Teologii KUL (1999-2000), sekretarzem Sekcji Teologów Moralistów Polskich (2001-2006) i wiceprezesem Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego (2007-2011)[2].

W 2000 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Ważniejsze publikacje | edytuj kod

  • Ekonomia a moralność. Poszukiwania teologicznomoralne (1996)
  • Kościół obecny w świecie - posłany do świata. Teologiczno-społeczne aspekty posłannictwa Kościoła w świecie po Soborze Watykańskim II (2003)
  • Świat u progu XXI wieku. Wybrane zagadnienia z problematyki międzynarodowej. Studium z katolickiej nauki społecznej (wraz z Henrykiem Skorowskim i Jarosławem Koralem; 2006)
  • Nauka społeczna Kościoła w poszukiwaniu własnej tożsamości (2013)

Przypisy | edytuj kod

  1. strona KUL
  2. tnfs.pl

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Jerzy Gocko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy