Jerzy II Terter


Jerzy II Terter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy II Terter (bułg.: Георги II Тертер, Georgi II Terter) – car bułgarski w latach 1321[1]1323. Syn cara Teodora Swetosława.

Spis treści

Życie | edytuj kod

Jerzy II Terter był synem cara Teodora Swetosława i jego żony Eufrozyny[2]. Po śmierci ojca w 1321 wznowił wojnę z Bizancjum dążąc do opanowania ziemi płowdiwskiej i Rodopów. W roku tym wybuchła wojna pomiędzy cesarzem Andronikiem II a jego wnukiem, późniejszym cesarzem Andronikiem III. Wykorzystując trudności cesarstwa, Bułgarzy zdobyli Płowdiw lecz zostali odparci spod murów Kriczyma i Stanimachos. W toku wojny młody car zmarł[3]). W kraju zapanował chaos, umiejętnie wzmacniany przez Greków. Państwo przekształciło się w konglomerat samodzielnych księstw. Korzystając z sytuacji Bułgarii Bizantyńczycy zdobyli Trację od nadmorskiej Messembrii do Sliwena. Brat Smilca Wojsił opanował przy pomocy Greków obszar od Sliwena do twierdzy Kopsis[4].

Rodzina | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Za datą 1321 przemawia m.in. Charles Cawley Medieval Lands (Bulgaria).
  2. Ch. Cawley: Medieval Lands.
  3. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona: Wielka Historia Świata - Późne średniowiecze. T. 5. Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 90. ISBN 83-85719-89-X.
  4. T. Wasilewski: Historia Bułgarii. s. 104.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy II Terter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy