Jerzy Jonston


Jerzy Jonston w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Henryk Jonston de Castro - (ur. ok. 1617 - zm. 1708 r.) - mnich benedyktyński przeor konwentu zakonnego oo.Benedyktynów na Świętym Krzyżu, Anglik z pochodzenia.

Ordinis Sancti Benedicti[1] – Benedyktyn.

  • 1669 przeor konwentu świętokrzyskiego.
1669 prepozyt kościoła szpitalnego ś. Michała w Nowej Słupi

Archiwista klasztorny i bibliotekarz. Sprawował nadzór nad książnicą łysogórską.

W latach 1685-1703 piastował funkcję bibliotekarza klasztornego sporządził 2-tomowy katalog zbiorów biblioteki klasztornej pod tytułem „Index Generalis totius Bibliothecae Sanctae Crucis Calvomontanae” w dwóch woluminach.

Pierwszy tom obejmował spis książek w układzie alfabetycznym ułożony według autorów lub tytułów w przypadku dzieł anonimowych. Były w nim wymienione zarówno rękopisy jak i książki drukowane, w tym inkunabuły.

Tom drugi to katalog działowy. Książki znajdujące się w tomie I umieszczono w 26 działach głównych oraz poddziałach oznaczając je liczbami i kolejnymi literami alfabetu.

Tytułowany, przynajmniej od 1705 r. seniorem zakonu, zmarł w roku 1708. Jego dzieło pisane niedługo przed śmiercią obejmuje całe dzieje opactwa do roku 1704[2]

Biblioteka klasztorna którą Jonston się zajmował liczyła wówczas 3 839 tomów, oprócz utworów religijnych znalazły się tam dzieła z zakresu historii, filozofii, medycyny, poezji, polityki, medycyny, przyrodoznawstwa i matematyki. Wiele książek przywoził ze swych podróży.

  • J. Jonston, Annales Archicoenobii Calvo-Montani..., t. I-III, [w:] Lefebvre, t. II-IV.

O jego pracy pisał Joachim Lelewel[3]

cudzoziemiec który lepsze bibliotekach wyobrażenie mając pozyskał zaufanie do utworzenia katalogu. Moze to jest pierwszy porzqdniejszy w Polszcze wygotowany katalog który roku 170З ksiqg łysogórskicn wygotowáł Jerzy Jonston Anglo Saxonus de Castro. Porządne numerowanie szczęśliwie z tvtułów dat krótkie wypisywanie zaleca pracę Anglika

Joachim Lelewel, Joachima Lelewela Bibliograficznych ksiąg dwoje, t. 2. Wilno 1826.

Pochowany w Sanktuarium Świętego Krzyża.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jonston ↓.
  2. Derwich 1992 ↓, s. 123 i nast.
  3. Lelewel ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jerzy Jonston" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy