Jerzy Kasperski


Jerzy Kasperski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Piotr Kasperski (ur. 1 sierpnia 1913 r. w Pabianicach, zm. 7 kwietnia 2009 r. tamże) - lekarz, doktor nauk medycznych, Honorowy Obywatel Pabianic.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Wychowywał się jak jedno z dwojga dzieci Juliana Kasperskiego i Jadwigi z Bromirskich. Ukończył Szkołę Podstawową nr 3 i Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego) w Pabianicach, a następnie - w 1938 r. - Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Po otrzymaniu dyplomu lekarskiego rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych Sanitarnych, a także w Instytucie Chirurgii Urazowej w Warszawie.

Okres II wojny światowej | edytuj kod

1 września 1939 r. otrzymał oddelegowanie do Sieradza. Zorganizował tam punkt sanitarny PCK. Będąc uczestnikiem Kampanii Wrześniowej walczył w Armii Łódź. W drodze do Lwowa, pod Rawą Ruską, dostał się do niewoli, z której udało mu się zbiec.

Po powrocie do Pabianic podjął pracę w tutejszym szpitalu. W 1942 r. w Radomsku został zaprzysiężony w Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Tulipan”. Brał udział w wielu bitwach partyzanckich, w tym w największej - 5-dniowej bitwie w lasach pomiędzy Włoszczową a Jędrzejowem. 7 sierpnia 1943 r. uczestniczył w brawurowej akcji uwolnienia 41 żołnierzy AK z więzienia w Radomsku (o czym informowała wówczas europejska prasa i brytyjska BBC). Od lipca 1944 r. pełnił stałą funkcję lekarza I batalionu 74 Pułku Piechoty AK, aż do rozwiązania podziemnych struktur Armii Krajowej. W styczniu 1945 r. ponownie podjął pracę w szpitalu miejskim w Pabianicach, pozostając równocześnie pełnomocnikiem PCK.

Okres powojenny | edytuj kod

W latach 1946 – 1947 pracował w oddziałach chirurgicznych szpitali w Łodzi, Lublinie i Tarnowie, będąc awansowanym do stopnia kapitana. Od 1948 r. do 1952 r. był asystentem I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Łodzi, w której otrzymał tytuł doktora nauk medycznych i specjalisty chirurgii ogólnej II stopnia. W latach 1959–1973 pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Pabianicach. W roku 1963 przeszedł do rezerwy w stopniu majora. Kolejny awans - do stopnia pułkownika sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymał w lutym 2009 r.

Niezależnie od pracy zawodowej czynnie uczestniczył w życiu społecznym. Piastował funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej od 1959 r. do 1971 r.(będąc niezależnym i niezrzeszonym). Przez wiele lat walczył o budowę nowego szpitala w Pabianicach. Był Członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Za swoje wybitne zasługi otrzymał:

Bibliografia | edytuj kod

  1. Jerzy Kasperski na portalu Zjednoczenia Pabianickiego
  2. Pułkownik doktor Jerzy Kasperski
  3. Honorowi Obywatele Miasta Pabianic
  4. Jerzy Kasperski
Na podstawie artykułu: "Jerzy Kasperski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy