Jerzy Milewski (skrzypek)


Jerzy Milewski (skrzypek) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Milewski (ur. 17 września 1946 w Warszawie zm. 23 czerwca 2017 w Kurytyba[1]) – polski skrzypek, od 1971 posiadający obywatelstwo brazylijskie.

Od wczesnego dzieciństwa wykazywał duży talent muzyczny, naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając sześć lat. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej studiował na Akademii Muzycznej. Po ukończeniu studiów występował w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii Narodowej, był solistą, ale występował też w zespole. Talent Jerzego Milewskiego został wynagrodzony Medalem im. Henryka Wieniawskiego. W 1968 poznał studiującą w Polsce brazylijską pianistkę Aleidę Schweitzer, którą poślubił w 1971. Razem z żoną wyjechał do Brazylii i przyjął tamtejsze obywatelstwo. Od tego czasu koncertują oboje tworząc "Milewski Duo", popularyzują w Brazylii twórczość polskich kompozytorów. Występują w szkołach i na uczelniach oraz dla najmłodszych słuchaczy, prowadząc koncerty edukacyjne. Jerzy Milewski wielokrotnie zasiadał w jury konkursów międzynarodowych, które odbywają się w Brazylii. Ponadto w repertuarze artysty znajdują się liczne interpretacje brazylijskiej muzyki popularnej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ancelmo Gois: Morre o violinista polonês-carioca Jerzy Milewski, aos 70 anos (port.). blogs.oglobo, 2017-06-26. [dostęp 2017-06-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jerzy Milewski (skrzypek)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy