Jerzy Nikitorowicz


Jerzy Nikitorowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Nikitorowicz (ur. 19 sierpnia 1951 w Mielniku) – polski pedagog, profesor nauk humanistycznych, w latach 2005–2012 rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Życiorys | edytuj kod

W 1975 ukończył studia pedagogiczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktoryzował się w 1983 na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego[1]. Habilitował się na UAM w 1993 w oparciu o dorobek naukowy i rozprawę zatytułowaną Socjalizacja i wychowanie w zróżnicowanych wyznaniowo i etycznie rodzinach Białostocczyzny. W 2001 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych[2].

Od 1987 zawodowo związany z Filią Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, od 1997 na UwB, na którym w 2005 doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Był kierownikiem Zakładu Edukacji Międzykulturowej, następnie objął funkcję kierownika Katedry Edukacji Międzykulturowej. Zajmował stanowisko dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a w latach 2005–2012 rektora uniwersytetu[1][2]. Związany był również z Katedrą Podstawowych Problemów Wychowania Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie[2].

Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, International Academy of National Minorites Research, sekretarz Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk[2], członek ciał redakcyjnych i programowych periodyków „The Educational Review”, „Pogranicze. Studia Społeczne”, „Europejczycy”, a także rady Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Postanowieniem prezydenta RP z 30 czerwca 2009, za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Wybrane publikacje | edytuj kod

Monografie
 • Udział dziecka w organizowaniu życia rodzinnego, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
 • Uczeń w sytuacjach szkolno-domowych, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku, Białystok 1990
 • Socjalizacja i wychowanie w zróżnicowanych wyznaniowo i etnicznie rodzinach Białostocczyzny, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku, Białystok 1992
 • Pogranicze. Tożsamość. Edukacja międzykulturowa, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 1995
 • Młodzież pogranicza kulturowego Polski, Białorusi, Ukrainy wobec integracji europejskiej, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 2000
Redakcja i współredakcja
 • Działalność profilaktyczna i resocjalizacyjna sądów rodzinnych (w świetle nowej ustawy dla nieletnich), Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku, Białystok 1990
 • Edukacja międzykulturowa. W kręgu potrzeb, oczekiwań i stereotypów, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 1995
 • Rodzina wobec wyzwań edukacji międzykulturowej, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 1997
 • Potencjał społeczno-kulturowy polskich pograniczy, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2001
 • Plany i zamierzenia młodzieży na polskich pograniczach, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2001
 • Edukacja międzykulturowa w wymiarze instytucjonalnym, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 1999

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Jerzy Nikitorowicz. wrotapodlasia.pl. [dostęp 2015-03-01].
 2. a b c d Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-03-01] .
 3. M.P. z 2009 r. nr 78, poz. 974 – pkt 5.
Rektorzy Uniwersytetu w Białymstoku Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Jerzy Nikitorowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy