Jerzy Owsiak


Jerzy Owsiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Zbigniew Owsiak, Jurek Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, działacz charytatywny i społeczny.

Założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca i organizator corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock[1].

Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z największymi rozgłośniami i telewizjami w kraju[2].

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność społeczną i charytatywną. Od 2014 Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy. Kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla[3].

Spis treści

Życie i działalność | edytuj kod

Wychował się w rodzinie milicjanta i księgowej, dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babcia w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej[4].

W wieku 8 lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W młodości, jak sam przyznaje, należał do grupy mazowieckich hippisów, zapatrzonych w swoich „amerykańskich braci” i właśnie dzięki tamtym fascynacjom i legendzie festiwalu w Woodstock (1969) od 1995 odbywa się festiwal Przystanek Woodstock.

Jest prezesem przedsiębiorstwa „Złoty melon” sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą[5].

Owsiak na Przystanku Woodstock Owsiak podczas obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989 roku

Działalność artystyczna i publiczna | edytuj kod

W Warszawie jego pracownia wykonała witraże m.in. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze[6] oraz we wnętrzach hotelu Rialto[7].

Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję (przedstawiał się jako „właściciel zespołu Voo Voo”). Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską następnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja „Brum” prowadzona przez niego w latach 1991–1994 na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994–1999 zmieniła nazwę na „Sie kręci”. Potem była audycja „Kręcioła” nadawana przez Program I Polskiego Radia i spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM, jednak po konflikcie z władzami stacji zdjęte z anteny po kilku emisjach.

W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który od lata 1994 zmienił nazwę na „Dziura w koszu”, a od 1996 – na „Kręcioła”. W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program „Bezpieczne wakacje”.

Po 16 latach rozstał się z TVP. W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA po raz pierwszy poprowadził „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka”. Od 3 sierpnia 2008 do 4 kwietnia 2010 prowadził ten program na antenie radia Eska Rock.

Współpracował z telewizjami TVN i Canal+. Ponadto w 2007 podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 był dostępny na platformie cyfrowej „n”, należącej do grupy ITI, a od października 2009 jako pasmo wieczorne kanału ZigZap (emitowane było od 19:30 do 21:00). O.TV zakończyła nadawanie 29 października 2010. Od 2011 prowadzi swój wideoblog internetowy owsiaknet.pl, od 2014 przemianowany na kręcioła.tv.

Jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[8].

W 2009 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Jurka Owsiaka, Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 18 stycznia 2012 do 8 czerwca 2016 w Programie III Polskiego Radia ponownie prowadził audycję „Sie kręci”[9]. Audycja była emitowana w każdą środę po 22:00. Często także w środę po godzinie 16:00 był gościem w Programie I Polskiego Radia w ramach audycji „Popołudnie z Jedynką”. W czerwcu 2016 zakończył pracę w Polskim Radiu[10].

Od 4 lipca 2016 prowadzi program „Zaraz będzie ciemno” w Antyradiu[11].

Organizowanie koncertów | edytuj kod

Pod koniec lat 80. i w latach 90. XX w. zajmował się organizacją wielu imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Były to m.in.:

 • Letnia zadyma w środku zimy” – w klubie „Stodoła”, Warszawa – 27 stycznia 1989 (debiut organizatorski), 1991
 • „Zadyma na Torwarze”, Warszawa 1989
 • „50 Rock’n’rolli na l Maja” – w klubie Fugazi, Warszawa 1992
 • „Warsaw – Berlin 2 Step” – Agrykola, Warszawa 1993.

W latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 w Czymanowie. Od tego momentu Przystanek Woodstock odbywa się co roku, a kolejne edycje odbywały się w Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003), Lęborku (2000) i Kostrzynie nad Odrą (od 2004). Od 2018 nazywa się Pol’and’Rock Festival, zapisywane też w skrócie Pol’N’Rock oraz Pol’&’Rock.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy | edytuj kod

Odtwórz plik multimedialny Jerzy Owsiak opowiada o początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  Osobny artykuł: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu „Brum” nadawanego w Programie III Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. 3 stycznia 1993 odbyła się zbiórka pieniędzy nazwana później „I Finałem”.

Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP Od tego czasu „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem nadawanego do 2015 w TVP2[12].

14 stycznia 2019, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w zamachu na koncercie WOŚP Jerzy Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP[13][14]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną przeciwko jego osobie[15]. 19 stycznia opublikował oświadczenie, iż w wyniku licznych publicznych próśb o dalsze kierowanie fundacją oraz w wyniku wystąpień duchownych i świeckich w trakcie pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza wydał oświadczenie, iż podjął decyzję o powrocie na funkcję prezesa i o zintensyfikowaniu walki z aktami nienawiści[16][17].

Krytyka | edytuj kod

Działalność Jerzego Owsiaka bywa przedmiotem krytyki m.in. ze strony środowisk prawicowych[18][19][20][21][22][23] i socjalistycznych[24][25][26]. Prawica zarzuca Owsiakowi m.in. promowanie hasła „róbta, co chceta” (nazwa programu prowadzonego w telewizji przez Owsiaka), które interpretują jako nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego[27]. Przedmiotem krytyki jest także zgoda Owsiaka na działalność podczas Przystanku Woodstock niektórych związków religijnych (np. Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny), które zdaniem niektórych osób mają być zagrożeniem dla młodzieży[28]. Sprzeciw wzbudził też jego pogląd, że należy rozpocząć publiczną dyskusję o eutanazji[29][30], mimo że on sam nie jest jej zwolennikiem[30]. W jednym z wywiadów dla portalu dziennik.pl stwierdził, że jest ona „pomocą starszym w cierpieniach”[31].

Jerzy Owsiak był też krytykowany za dyskryminujące traktowanie dziennikarzy nieprzychylnie nastawionych do WOŚP[32] zwłaszcza po tym, jak z użyciem siły został wyprowadzony z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2014 przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Michał Rachoń, ówczesny dziennikarz Telewizji Republika[33][34]. Swoje zaniepokojenie tym wydarzeniem wyraziło środowisko dziennikarskie oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka[34], a swoją dezaprobatę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich[35].

Sprawy sądowe | edytuj kod

W 2003 został skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach[36].

Jerzy Owsiak pozwał do sądu blogera Piotra Wielguckiego z powodu zniesławienia. Wielgucki obraził Owsiaka, publikując pod pseudonimem Matka Kurka, artykuły na temat finansowania WOŚP oraz fundacji „Złoty Melon”, gdzie nazwał Owsiaka m.in. „hieną cmentarną”[37]. Sąd nakazał blogerowi usunąć informacje i przeprosić[38]. Wielgucki w 2017 r., po drugim przegranym procesie, miał także zapłacić na rzecz Wielkiej Orkiestry 5 tys. zł. oraz koszty procesu[39].

W 2018 Owsiak został pozwany, przez anonimowego internautę, z powodu wypowiadania wulgarnych słów w miejscu publicznym. Pozew został umorzony[40].

W 2019 został pozwany do sądu w Słubicach, ze względu na wypowiadanie wulgarnych treści w kierunku polityków Prawa i Sprawiedliwości, podczas festiwalu Pol'and'Rock[41].

Życie prywatne | edytuj kod

Jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, która jest członkiem zarządu Fundacji WOŚP[42], mają dwie córki: Aleksandrę (ur. 1979) i Ewę (ur. 1989)[43].

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Odznaczenia państwowe | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod


Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 2. Oświadczenie Jurka Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2014-01-22. [dostęp 2014-05-13].
 3. kospa: Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. wyborcza.pl, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 4. Tomasz Kwaśniewski. Ojciec milicjant, piękna matka, tajemnicza śmierć dziadków. Dom rodzinny Jurka Owsiaka. „Wysokie Obcasy Extra”, 1 2013. [dostęp 2013-01-26]. 
 5. Najczęściej zadawane pytania. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2012. [dostęp 2014-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-10)].
 6. Zespół Rezydencji Prezydenta RP. Belweder. prezydent.pl. [dostęp 2018-03-09].
 7. Jerzy S. Majewski. Jak za dawnych lat. Ulica Wilcza. „Stolica”, s. 17, wrzesień 2017. 
 8. Informacja o książce Orkiestra Klubu Pomocnych Serc – na stronie wydawcy, www.znak.com.pl.
 9. Jerzy Owsiak wraca do Trójki, www.polskieradio.pl.
 10. Krzysztof Lisowski: „Ostatni seans filmowy” Pawła Sztompke zamiast „Się kręci” Jurka Owsiaka w Trójce. W: wirtualnemedia.pl [on-line]. 2016-06-15. [dostęp 2016-06-20].
 11. „Zaraz będzie ciemno” Jerzego Owsiaka w Antyradiu w poniedziałki. [dostęp 2016-06-25].
 12. Informacja o historii powstania WOŚP na jej stronie WWW, www.wosp.org.pl.
 13. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2019-01-19].
 14. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. wosp.org.pl. [dostęp 2019-01-15].
 15. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP. Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 16. Jurek Owsiak wraca do bycia prezesem Fundacji WOŚP. Wygłosił emocjonalne oświadczenie. gazeta.pl, 2019-01-19.
 17. Jurek Owsiak wycofał rezygnację. Będę grał znowu z Orkiestrą. WP Wiadomości. [dostęp 2019-01-19].
 18. Waldemar Rajca. Walka owsiakowego socjalizmu ze zdrowym rozsądkiem. „Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno – liberalny”, 15 stycznia 2008. [dostęp 2019-01-13]. 
 19. MikołajM. Pilecki MikołajM., Chce się płakać. Ohydny atak Pawłowicz na Owsiaka po zamachu na Adamowicza, Pikio.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 20. WPROST.pl, Wulgarny atak prawicowej publicystki na Jurka Owsiaka. „Obleśny karzeł i świnia w błocie”, WPROST.pl, 6 sierpnia 2017 [dostęp 2019-01-19] .
 21. Brutalny atak na Owsiaka po napaści na Adamowicza, fakt.pl, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 22. MagdaM. Mieśnik MagdaM., Paweł Adamowicz raniony nożem. Główny hejter WOŚP obwinia Owsiaka, wiadomosci.wp.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 23. BarbaraB. Piela BarbaraB., #KukiełkowyŚwiatBasi #Plastusie Plastusiowa kamienica I W tym tygodniu przerwa w TV, więc wyremontowałam i przeprowadziłam pierwszą cześć (1/3) plastusiów do gablot.pic.twitter.com/6GHZ5heset, @baspiela, 8 marca 2018 [dostęp 2019-01-19] .
 24. Ikonowicz o biednych i wykluczonych. Owsiak? Czołowy jałmużnik. Państwo? Państwa nie ma. Są jaśnie państwo, www.tokfm.pl, 29.08.2013.
 25. Łukasz Foltyn: Jak zostać bohaterem na wzór Owsiaka, lewica.pl, 2012-01-06.
 26. Piotr Ciszewski: Wielka Orkiestra Hipokryzji, lewica.pl, 2014-01-12.
 27. Przymierze z Maryją. Wydawnictwo im. P. Skargi. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-24)].
 28. Ks. Andrzej Kobyliński. Katolicy i Orkiestra. „Tygodnik Katolicki Niedziela”, Niedziela Ogólnopolska 11/2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 29. „Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat”.
 30. a b Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji, Dziennikzachodni.pl, 2013-01-11.
 31. Jurek Owsiak za eutanazją. To czyni go złym człowiekiem? (wywiad), NaTemat.pl.
 32. TVP: cofnięcie akredytacji dziennikarskich na finał WOŚP to nieporozumienie.
 33. Dziennikarze oburzeni wyrzuceniem TV Republiki z konferencji WOŚP. „Złamanie prawa, standardy z Mińska”. wirtualnemedia.pl, 2015-01-09. [dostęp 2016-01-28].
 34. a b Helsińska Fundacja Praw Człowieka „zaniepokojona wyrzuceniem dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP”.
 35. Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 36. Jerzy Owsiak skazany. „Gazeta Wyborcza (edycja zielonogórska)”, 9 grudnia 2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 37. Owsiakowi wolno więcej?! WYROKI, które ujawniają, że WOŚP ma dziwny problem. Niezależna, 2017-01-16.
 38. Bloger Matka Kurka drugi raz przegrał w sądzie z Owsiakiem. Ale się nie przejmuje. Newsweek, 2016-02-05.
 39. Matka Kurka po raz kolejny przegrywa w sądzie. WOŚP, 2017-03-31.
 40. Proces Owsiaka. Sąd wydał wyrok przed festiwalem. Fakt24, 2018-07-31.
 41. Owsiak dostał już pismo z sądu w Słubicach. "Zaczynamy mieć w tym wprawę". Gazeta Wyborcza, 2019-09-07.
 42. O Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Fundacji Pożytku Publicznego. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2015-02-27].
 43. Jerzy Owsiak – Filmweb.
 44. M.P. z 1999 r. nr 22, poz. 319 – pkt 3.
 45. Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych, oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 46. M.P. z 2011 r. nr 78, poz. 778 – pkt 6.
 47. a b Obrońcy Godności Dziecka odznaczeni!. brpd.gov.pl.
 48. Srebrne Usta 1992–2002. polskieradio.pl. [dostęp 2017-04-07].
 49. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” na stronie GOPR [dostęp 13 lutego 2010].
 50. red. Z Paszportami do Europy. „Polityka”. Nr 3/2003 (2384), s. 24, 18 stycznia 2003. 
 51. Order ECCE HOMO – nadania 2003. Ecce Homo. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-15)].
 52. Wręczenie nagród Europejczyk Roku 2006, www.wosp.org.pl [martwy link].
 53. Uchwała nr XLVI/347/2006; Wykaz Osób, Instytucji i Organizacji, którym przyznano „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. lubuskie.pl. [dostęp 24 lipca 2012]. – poz. 33.
 54. Komunikat RPO – ogłoszenie pierwszych nadań odznaki honorowej. rpo.gov.pl, 10 grudnia 2009.
 55. Komunikat w związku z przyznaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaki honorowej „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. rpo.gov.pl. [dostęp 6 stycznia 2010].
 56. Dzień Praw Człowieka. blog.brpo.salon24.pl, 11 grudnia 2009.
 57. Laureaci z poprzednich edycji: Polish Market, polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-19] .
 58. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Służby Zagranicznej. msz.gov.pl, 17 listopada 2010. [dostęp 17 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
 59. Złoty artKciuk, miastogwiazd.pl [dostęp 2017-06-16] .
 60. Buzdygany rozdane. wp.mil.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 61. Bohaterowie czasu pokoju. polska-zbrojna.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 62. Policyjny medal dla Jurka Owsiaka. zyjbezpiecznie.policja.pl, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 63. Owsiak zasłużony dla policji. dziennik.com, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 64. Doktorzy honoris causa. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 17 stycznia 2013].
 65. Doktor Siema! Owsiak doktorem h.c. Uniwersytetu Pedagogicznego. krakow.gazeta.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 17 stycznia 2013].
 66. Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 21 października 2013].
 67. Jerzy Owsiak z nagrodą Niptel. tvpolsat.info. [dostęp 5 kwietnia 2014].
 68. Jerzy Owsiak dostanie Nagrodę Jerzmanowskich 2014. To polska „nagroda Nobla” warta 100 tys. zł. dziennikzachodni.pl, 1 maja 2014. [dostęp 25 maja 2014].
 69. Lewiatan nagrodził Jurka Owsiaka.
 70. Jurek i Lidia Owsiak laureatami nagrody Zwierciadła.
 71. Owsiak i Małysz wśród laureatów plebiscytu Ludzie Wolności. Polska Agencja Prasowa. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 72. Lewiatan nagradza: Balcerowicz, Belka, Owsiak, Zaboklicki wyróżnieni [dostęp 2017-07-26] .
 73. Uchwała nr LXXXIII/2105/2014 z 05-06-2014. W: 2014-06-05 [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 2014-06-17].
 74. Jurek Owsiak najlepszym promotorem koncertowym!. wosp.org.pl, 29 kwietnia 2015. [dostęp 8 maja 2015].
 75. Kraków/ Jerzy Owsiak otrzymał złoty medal UJ „Plus ratio quam vis”, naukawpolsce.pap.pl, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29] .
 76. Order Uśmiechu i sok z cytryny. Jerzy Owsiak odebrał odznaczenie po 25 latach (www.tvn24.pl). tvn24.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-05-19].
 77. WiesławW. Lewicki WiesławW., Nagrody Polonicus 2018 w Akwizgranie przyznane!, institut-polonicus.eu [dostęp 2018-05-04]  (niem.).
 78. Nagroda Tischnera po raz dziewiętnasty. tischner.pl, 2019-03-29. [dostęp 2019-04-28].
 79. Jerzy Owsiak: Tubę dostałem ogromną. Obym przez nią mówił rzeczy dobre, tokfm [dostęp 2019-05-30]  (pol.).
 80. Drogi (2012). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 81. „Drogi” Indios Bravos – zobacz film. rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].
 82. Jarocin. Po co wolność. [dostęp 2017-09-30].

Bibliografia | edytuj kod

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Owsiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy