Jerzy Owsiak


Jerzy Owsiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jurek Owsiak (2011) Jerzy Owsiak na Przystanku Woodstock (2017) Jurek Owsiak na Pol'and'Rock Festiwal (2019) Jurek Owsiak wśród uczestników Przystanku Woodstock w 2011

Jerzy Zbigniew Owsiak, Jurek Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, działacz charytatywny i społeczny.

Założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca i organizator corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock[1]. Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z największymi rozgłośniami i telewizjami w kraju[2]. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność społeczną i charytatywną. Od 2014 Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy. Kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla[3].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wychował się w rodzinie milicjanta i księgowej, dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babcia w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej[4]. W wieku ośmiu lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W latach 70. wyjeżdżał w celach zarobkowych za granicę – pracował jako obsługa hotelu w Berlinie Zachodnim oraz jako sorter w fabryce tulipanów i sprzątacz w pensjonacie w Holandii[5]. W młodości należał do grupy mazowieckich hippisów.

Owsiak podczas obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989

Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję[6]. Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”. Pod koniec lat 80. i w latach 90. zajmował się organizacją imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Zorganizował koncerty: „Letnia zadyma w środku zimy” (1989, 1991), „Zadyma na Torwarze” (1989), „50 Rock’n’rolli na I Maja” (1992) i „Warsaw – Berlin 2 Step” (1993). Równocześnie, w latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską w 1991 zaczął współtworzyć copiątkową audycję radiowej Trójki Brum[6], której nazwę w 1994 zmienił na Się kręci[6]. W 1991 Maciej Domański, ówczesny dyrektor programowy TVP2, zaproponował mu stworzenie własnego programu telewizyjnego[6]. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki[7]. Program zszedł z anteny po 128 odcinkach[8]. Latem 1994 zaczął prowadzić kolejny autorski program Dziura w koszu, dzięki któremu promował aktywność sportową wśród młodzieży[9]. W 1996 zaczął prowadzić coniedzielny program podróżniczy Kręcioła[10]. W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program Bezpieczne wakacje.

W 1995 zorganizował w Czymanowie pierwszy Przystanek Woodstock[11], który od tamtej pory odbywa się corocznie[12] (od 2018 pod nazwą Pol’and’Rock Festival).

Jest współautorem wydanej w 1999 książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[13]. Także od 1999 prowadził audycję Programu I Polskiego Radia Kręcioła oraz spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM.

Po odejściu z TVP w 2007 stworzył młodzieżowy kanał O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 był dostępny na platformie cyfrowej „n”[14], a od października 2009 jako pasmo wieczorne ZigZap, kanału dostępnego na platformie Canal+[15]. Także w 2007 powrócił do radia, a 4 lutego na antenie radia Wawa po raz pierwszy poprowadził Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka, którzy następnie w latach 2008–2010 prowadził na antenie radia Eska Rock[16].

Od 8 marca 2011 prowadzi wideoblog internetowy owsiaknet.pl[15], w 2014 przemianowany na kręcioła.tv. W grudniu 2011 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Owsiaka pt. Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni, opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[17]. Od 18 stycznia 2012 do 8 czerwca 2016 w Programie III Polskiego Radia prowadził audycję Się kręci[18]. Często był gościem Popołudnia z Jedynką. W czerwcu 2016 zakończył pracę w Polskim Radiu[19]. Od 4 lipca 2016 prowadzi audycję Zaraz będzie ciemno w Antyradiu[20].

Jest prezesem przedsiębiorstwa „Złoty melon” sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą[21]. Jego pracownia w Warszawie wykonała witraże m.in. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze[22] oraz we wnętrzach hotelu Rialto[23].

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy | edytuj kod

Odtwórz plik multimedialny Jerzy Owsiak opowiada o początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  Osobny artykuł: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 Owsiak zaprosił lekarzy do swojej audycji Brum w Programie III Polskiego Radia oraz przypominał słuchaczom o możliwości wpłacania pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie. 3 stycznia 1993 odbyła się zbiórka pieniędzy, nazwana później „pierwszym Finałem”. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 z inicjatywy Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała Fundacja WOŚP, od tego czasu „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” odbywa się co roku, a Owsiak pełni rolę głównego organizatora. Do 2015 był konferansjerem programu telewizyjnego o tym samym tytule, nadawanego w TVP2[24].

14 stycznia 2019, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w zamachu na koncercie WOŚP Jerzy Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP[25][26]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną przeciwko jego osobie[27]. 19 stycznia opublikował oświadczenie, iż w wyniku licznych publicznych próśb o dalsze kierowanie fundacją oraz w wyniku wystąpień duchownych i świeckich w trakcie pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza wydał oświadczenie, iż podjął decyzję o powrocie na funkcję prezesa i o zintensyfikowaniu walki z aktami nienawiści[28][29].

Krytyka | edytuj kod

Działalność Jerzego Owsiaka bywa przedmiotem krytyki m.in. ze strony środowisk prawicowych[30][31][32][33][34][35] i socjalistycznych[36][37][38]. Prawica zarzuca Owsiakowi m.in. promowanie hasła „róbta, co chceta” (nazwa programu prowadzonego w telewizji przez Owsiaka), które interpretują jako nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego[39]. Przedmiotem krytyki jest także zgoda Owsiaka na działalność podczas Przystanku Woodstock niektórych związków religijnych (np. Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny), które zdaniem niektórych osób mają być zagrożeniem dla młodzieży[40]. Sprzeciw wzbudził też jego pogląd, że należy rozpocząć publiczną dyskusję o eutanazji[41][42], mimo że on sam nie jest jej zwolennikiem[42]. W jednym z wywiadów dla portalu dziennik.pl stwierdził, że jest ona „pomocą starszym w cierpieniach”[43].

Owsiak był też krytykowany za dyskryminujące traktowanie dziennikarzy nieprzychylnie nastawionych do WOŚP[44] zwłaszcza po tym, jak z użyciem siły został wyprowadzony z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2014 przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Michał Rachoń, ówczesny dziennikarz Telewizji Republika[45][46]. Swoje zaniepokojenie tym wydarzeniem wyraziło środowisko dziennikarskie oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka[46], a swoją dezaprobatę – Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich[47].

Sprawy sądowe | edytuj kod

W 2003 został skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach[48].

W 2017 pozwał blogera Piotra Wielguckiego o zniesławienie. Bloger miał zniesławić Owsiaka, publikując – pod pseudonimem Matka Kurka – artykuły na temat finansowania WOŚP oraz fundacji „Złoty Melon”, w których nazwał działacza m.in. „hieną cmentarną”[49]. Sąd nakazał blogerowi usunąć informacje i przeprosić poszkodowanego[50]. W 2017, po drugim przegranym procesie, bloger miał także zapłacić 5 tys. zł na rzecz WOŚP oraz pokryć koszty procesu[51]. 7 marca 2017 Sąd Okręgowy w Legnicy wydał prawomocny wyrok, sygnatura akt IV Ka 52/17 i uznał Jerzego Owsiaka za winnego znieważenia oraz zniesławienia Piotra Wielguckiego poprzez sugerowanie, że ten jest „nierobem utrzymywanym przez żonę”. 12 czerwca 2019 Owsiak przegrał z Wielguckim proces cywilny w tej samej sprawie; Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał Owsiaka do zamieszczenia przeprosin na swoim videoblogu, sygn. akt I ACa 13/19.

30 stycznia 2020 Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uznał Owsiaka za winnego znieważenia Krystyny Pawłowicz, do której życia prywatnego wulgarnie odnosił się podczas Przystanku Woodstock[52]. 6 sierpnia 2020 prawomocnie przegrał proces cywilny z posłanką, Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał pozwanego do zamieszczenia przeprosin w związku z naruszeniem dóbr osobistych powódki[53].

W 2018 został pozwany przez anonimowego internautę za wypowiadanie wulgarnych słów w miejscu publicznym, jednak pozew został umorzony[54]. W 2019 został pozwany do sądu w Słubicach za wypowiadanie wulgarnych treści w kierunku polityków Prawa i Sprawiedliwości podczas festiwalu Pol’and’Rock[55].

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, członkinią zarządu Fundacji WOŚP[56]. Mają dwie córki: Aleksandrę (ur. 1979) i Ewę (ur. 1989)[57].

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Jerzy Owsiak na Pol’and’Rock Festival w 2018 r.

Odznaczenia państwowe | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Jurek Owsiak i s. Małgorzata Chmielewska na Przystanku Woodstock w 2016 r. w namiocie (Akademia Sztuk Przepięknych)

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 2. Oświadczenie Jurka Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2014-01-22. [dostęp 2014-05-13].
 3. kospa: Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. wyborcza.pl, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 4. Tomasz Kwaśniewski. Ojciec milicjant, piękna matka, tajemnicza śmierć dziadków. Dom rodzinny Jurka Owsiaka. „Wysokie Obcasy Extra”, 1 2013. [dostęp 2013-01-26]. 
 5. Sylwia Milan: Wszystko na jedną kartę. Poznań: Publicat, 2008, s. 77. ISBN 978-83-245-1503-5.Sprawdź autora:1.
 6. a b c d Owsiak 2011 ↓, s. 7–8
 7. Owsiak 2011 ↓, s. 9, 83.
 8. Owsiak 2011 ↓, s. 94–95.
 9. Owsiak 2011 ↓, s. 98.
 10. Owsiak 2011 ↓, s. 137.
 11. Owsiak 2011 ↓, s. 108.
 12. Owsiak 2011 ↓, s. 110.
 13. Informacja o książce Orkiestra Klubu Pomocnych Serc – na stronie wydawcy, www.znak.com.pl.
 14. Owsiak 2011 ↓, s. 139.
 15. a b Owsiak 2011 ↓, s. 140–141
 16. Owsiak 2011 ↓, s. 146.
 17. mms: Już jutro premiera książki Jurka Owsiaka (pol.). kultura.onet.pl, 2011-11-30. [dostęp 2021-02-05].
 18. Jerzy Owsiak wraca do Trójki, www.polskieradio.pl.
 19. Krzysztof Lisowski: „Ostatni seans filmowy” Pawła Sztompke zamiast „Się kręci” Jurka Owsiaka w Trójce. W: wirtualnemedia.pl [on-line]. 2016-06-15. [dostęp 2016-06-20].
 20. „Zaraz będzie ciemno” Jerzego Owsiaka w Antyradiu w poniedziałki. [dostęp 2016-06-25].
 21. Najczęściej zadawane pytania. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2012. [dostęp 2014-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-10)].
 22. Zespół Rezydencji Prezydenta RP. Belweder. prezydent.pl. [dostęp 2018-03-09].
 23. Jerzy S. Majewski. Jak za dawnych lat. Ulica Wilcza. „Stolica”, s. 17, wrzesień 2017. 
 24. Informacja o historii powstania WOŚP na jej stronie WWW, www.wosp.org.pl.
 25. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2019-01-19].
 26. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. wosp.org.pl. [dostęp 2019-01-15].
 27. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP. Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 28. Jurek Owsiak wraca do bycia prezesem Fundacji WOŚP. Wygłosił emocjonalne oświadczenie. gazeta.pl, 2019-01-19.
 29. Jurek Owsiak wycofał rezygnację. Będę grał znowu z Orkiestrą. WP Wiadomości. [dostęp 2019-01-19].
 30. Waldemar Rajca. Walka owsiakowego socjalizmu ze zdrowym rozsądkiem. „Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno – liberalny”, 15 stycznia 2008. [dostęp 2019-01-13]. 
 31. MikołajM. Pilecki MikołajM., Chce się płakać. Ohydny atak Pawłowicz na Owsiaka po zamachu na Adamowicza, Pikio.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 32. WPROST.pl, Wulgarny atak prawicowej publicystki na Jurka Owsiaka. „Obleśny karzeł i świnia w błocie”, WPROST.pl, 6 sierpnia 2017 [dostęp 2019-01-19] .
 33. Brutalny atak na Owsiaka po napaści na Adamowicza, fakt.pl, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 34. MagdaM. Mieśnik MagdaM., Paweł Adamowicz raniony nożem. Główny hejter WOŚP obwinia Owsiaka, wiadomosci.wp.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] .
 35. BarbaraB. Piela BarbaraB., #KukiełkowyŚwiatBasi #Plastusie Plastusiowa kamienica I W tym tygodniu przerwa w TV, więc wyremontowałam i przeprowadziłam pierwszą cześć (1/3) plastusiów do gablot.pic.twitter.com/6GHZ5heset, @baspiela, 8 marca 2018 [dostęp 2019-01-19] .
 36. Ikonowicz o biednych i wykluczonych. Owsiak? Czołowy jałmużnik. Państwo? Państwa nie ma. Są jaśnie państwo, www.tokfm.pl, 29.08.2013.
 37. Łukasz Foltyn: Jak zostać bohaterem na wzór Owsiaka, lewica.pl, 2012-01-06.
 38. Piotr Ciszewski: Wielka Orkiestra Hipokryzji, lewica.pl, 2014-01-12.
 39. Przymierze z Maryją. Wydawnictwo im. P. Skargi. [dostęp 2012-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-19)].
 40. Ks. Andrzej Kobyliński. Katolicy i Orkiestra. „Tygodnik Katolicki Niedziela”, Niedziela Ogólnopolska 11/2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 41. „Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat”.
 42. a b Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji, Dziennikzachodni.pl, 2013-01-11.
 43. Jurek Owsiak za eutanazją. To czyni go złym człowiekiem? (wywiad), NaTemat.pl.
 44. TVP: cofnięcie akredytacji dziennikarskich na finał WOŚP to nieporozumienie.
 45. Dziennikarze oburzeni wyrzuceniem TV Republiki z konferencji WOŚP. „Złamanie prawa, standardy z Mińska”. wirtualnemedia.pl, 2015-01-09. [dostęp 2016-01-28].
 46. a b Helsińska Fundacja Praw Człowieka „zaniepokojona wyrzuceniem dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP”.
 47. Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
 48. Jerzy Owsiak skazany. „Gazeta Wyborcza (edycja zielonogórska)”, 9 grudnia 2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 49. Owsiakowi wolno więcej?! WYROKI, które ujawniają, że WOŚP ma dziwny problem. Niezależna, 2017-01-16.
 50. Bloger Matka Kurka drugi raz przegrał w sądzie z Owsiakiem. Ale się nie przejmuje. Newsweek, 2016-02-05.
 51. Matka Kurka po raz kolejny przegrywa w sądzie. WOŚP, 2017-03-31.
 52. Krystyna Pawłowicz wygrała prawomocnie w sądzie z Owsiakiem, Onet Wiadomości, 30 stycznia 2020 [dostęp 2021-06-01]  (pol.).
 53. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Jerzy Owsiak musi przeprosić Krystynę Pawłowicz. Chodzi o słowa "niech pani spróbuje seksu", wiadomosci.wp.pl, 6 sierpnia 2020 [dostęp 2021-06-02]  (pol.).
 54. Proces Owsiaka. Sąd wydał wyrok przed festiwalem. Fakt24, 2018-07-31.
 55. Owsiak dostał już pismo z sądu w Słubicach. "Zaczynamy mieć w tym wprawę". Gazeta Wyborcza, 2019-09-07.
 56. O Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Fundacji Pożytku Publicznego. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2015-02-27].
 57. Jerzy Owsiak – Filmweb.
 58. M.P. z 1999 r. nr 22, poz. 319 – pkt 3.
 59. Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych, oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 60. M.P. z 2011 r. nr 78, poz. 778 – pkt 6.
 61. a b Obrońcy Godności Dziecka odznaczeni!. brpd.gov.pl. [dostęp 2018-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-08)].
 62. Srebrne Usta 1992–2002. polskieradio.pl. [dostęp 2017-04-07].
 63. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” na stronie GOPR [dostęp 13 lutego 2010].
 64. red. Z Paszportami do Europy. „Polityka”. Nr 3/2003 (2384), s. 24, 18 stycznia 2003. 
 65. Order ECCE HOMO – nadania 2003. Ecce Homo. [dostęp 2010-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
 66. Wręczenie nagród Europejczyk Roku 2006, www.wosp.org.pl [martwy link].
 67. Uchwała nr XLVI/347/2006; Wykaz Osób, Instytucji i Organizacji, którym przyznano „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. lubuskie.pl. [dostęp 24 lipca 2012]. – poz. 33.
 68. Komunikat RPO – ogłoszenie pierwszych nadań odznaki honorowej. rpo.gov.pl, 10 grudnia 2009.
 69. Komunikat w związku z przyznaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaki honorowej „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. rpo.gov.pl. [dostęp 6 stycznia 2010].
 70. Dzień Praw Człowieka. blog.brpo.salon24.pl, 11 grudnia 2009.
 71. Laureaci z poprzednich edycji: Polish Market, polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-19] .
 72. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Służby Zagranicznej. msz.gov.pl, 17 listopada 2010. [dostęp 17 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
 73. Złoty artKciuk, miastogwiazd.pl [dostęp 2017-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-01] .
 74. Buzdygany rozdane. wp.mil.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 75. Bohaterowie czasu pokoju. polska-zbrojna.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 76. Policyjny medal dla Jurka Owsiaka. zyjbezpiecznie.policja.pl, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 77. Owsiak zasłużony dla policji. dziennik.com, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 78. Doktorzy honoris causa. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 17 stycznia 2013].
 79. Doktor Siema! Owsiak doktorem h.c. Uniwersytetu Pedagogicznego. krakow.gazeta.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 17 stycznia 2013].
 80. Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 21 października 2013].
 81. Jerzy Owsiak z nagrodą Niptel. tvpolsat.info. [dostęp 5 kwietnia 2014].
 82. Jerzy Owsiak dostanie Nagrodę Jerzmanowskich 2014. To polska „nagroda Nobla” warta 100 tys. zł. dziennikzachodni.pl, 1 maja 2014. [dostęp 25 maja 2014].
 83. Lewiatan nagrodził Jurka Owsiaka.
 84. Jurek i Lidia Owsiak laureatami nagrody Zwierciadła.
 85. Owsiak i Małysz wśród laureatów plebiscytu Ludzie Wolności. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 86. Lewiatan nagradza: Balcerowicz, Belka, Owsiak, Zaboklicki wyróżnieni [dostęp 2017-07-26] .
 87. Uchwała nr LXXXIII/2105/2014 z 05-06-2014. W: 2014-06-05 [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 2014-06-17].
 88. Jurek Owsiak najlepszym promotorem koncertowym!. wosp.org.pl, 29 kwietnia 2015. [dostęp 8 maja 2015].
 89. Kraków/ Jerzy Owsiak otrzymał złoty medal UJ „Plus ratio quam vis”, naukawpolsce.pap.pl, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29] .
 90. Order Uśmiechu i sok z cytryny. Jerzy Owsiak odebrał odznaczenie po 25 latach (www.tvn24.pl). tvn24.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-05-19].
 91. WiesławW. Lewicki WiesławW., Nagrody Polonicus 2018 w Akwizgranie przyznane!, institut-polonicus.eu [dostęp 2018-05-04]  (niem.).
 92. Nagroda Tischnera po raz dziewiętnasty. tischner.pl, 2019-03-29. [dostęp 2019-04-28].
 93. Jerzy Owsiak: Tubę dostałem ogromną. Obym przez nią mówił rzeczy dobre, tokfm [dostęp 2019-05-30]  (pol.).
 94. Drogi (2012). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 95. „Drogi” Indios Bravos – zobacz film. rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].
 96. Jarocin. Po co wolność. [dostęp 2017-09-30].

Bibliografia | edytuj kod

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild, 2011. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Laureaci Nagrody im. księdza Józefa Tischnera Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Owsiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy