Jerzy Pichelski


Jerzy Pichelski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Z Jadwigą Smosarską na Rynku Starego Miasta w Warszawie Pichelski w filmie Szpieg w masce (1933) Grób Jerzego Pichelskiego na Cmentarzu Powązkowskim

Jerzy Pichelski (ur. 27 listopada 1903 w Saratowie, zm. 5 września 1963 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Mąż aktorki Ireny Malkiewicz-Domańskiej. W 1929 roku ukończył studia. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Cztery lata później zagrał u boku Jerzego Leszczyńskiego i Hanki Ordonówny w filmie Szpieg w masce (1933). W czasie okupacji występował w teatrzyku Na Antresoli w Warszawie. Grał w filmach do końca życia. Jerzy Pichelski zmarł podczas próby w warszawskim teatrze w 1963 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 109-5-15)[1].

Filmografia | edytuj kod

Pozostałe informacje | edytuj kod

Podczas I wojny światowej, razem z ojcem, spędzał wiele czasu na przystani Warszawskiego Towarzystwa Żeglugi przy ulicy Bugaj. Historia przytoczona została w książce Witolda Rychtera Moje dwa i cztery kółka w rozdziale Pierwsza wojna światowa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: Jan Pichelski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Pichelski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy