Jerzy Rembowski


Jerzy Rembowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Rembowski (ur. 13 kwietnia 1887 w Działoszynie, zm. 16 października 1958 w Sieradzu) – żołnierz Legionu Puławskiego i Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i kampanii wrześniowej, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie sędziego Tadeusza i Florentyny z d. Kiełczewska[1]. Absolwent gimnazjum we Lwowie i Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Darmstadt. Działał w drużynach strzeleckich. Od stycznia 1915 w Legionie Puławskim, żołnierz 1 szwadronu kawalerii w którym walczył podczas I wojny światowej.

„Odznaczył się podczas walk odwrotowych w pobliży Brześcia nad Bugiem /3 IX 1915/; wysłany na czele patrolu zwiadowczego, stoczył zwycięską potyczkę z oddziałem niemieckim. W wyniku akcji wzięto do niewoli jeńców oraz zdobyto sprzęt wojenny”[1]. Za tę postawę otrzymał Order Virtuti Militari.

Ranny podczas walk, przebywał w szpitalu w Moskwie na leczeniu. Zwolniony z Legionów w lutym 1919[1]. Pracował następnie jako inżynier w Okręgu Dró Wodnych w Puławach[1]. Prowadził też własne przedsiębiorstwo geodezyjne i pracował jako urzędnik w Urzędzie Ziemskim w Piotrkowie. Brał udział w walkach podczas kampanii wrześniowej za którą został odznaczony powtórnie Orderem Virtuti Militari[1].

Zmarł w Sieradzu i tam został pochowany. Był żonaty. Nie posiadał dzieci[1].

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Polak (red.) 1993 ↓, s. 177.
  2. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 17 z 22 czerwca 1922 roku, s. 456.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jerzy Rembowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy