Jerzy Romanow (ur. 1981)


Jerzy Romanow (ur. 1981) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jerzy Michajłowicz Romanow

Jerzy Michajłowicz Romanow-Holstein-Gottorp-Hohenzollern (ros. Георгий Михайлович Романов; ur. 13 marca 1981 w Madrycie) – książę krwi imperatorskiej, w 1998 roku ogłoszony wielkim księciem i cesarzewiczem – następcą tronu Rosji. Książę pruski.

Urodził się jako jedyny syn Marii Władimirowny, pretendentki do tronu Rosji i jej męża, Franciszka Wilhelma Hohenzollerna, księcia pruskiego, który przeszedł na prawosławie i przyjął imię Michała Pawłowicza. Został ochrzczony 6 maja 1981 w Madrycie, w obecności króla Jana Karola I i królowej Zofii z hiszpańskiej rodziny panującej, oraz cara Symeona II i carycy Małgorzaty, zdetronizowanych władców Bułgarii. Jego ojcem chrzestnym został król Konstantyn II, zdetronizowany władca Grecji.

Z okazji narodzin jego dziadek – Włodzimierz Cyrylowicz nadał mu tytuł wielkiego księcia Rosji, ale Wasyl Aleksandrowicz, przewodniczący Stowarzyszenia Rodziny Romanowów oświadczył, że nowo narodzony książę jest członkiem rodu Hohenzollernów, a nie Romanowów. W odpowiedzi dziadek Jerzego zmienił oficjalnie jego nazwisko i Jerzy został zarejestrowany jako wielki książę Jerzy Rosyjski. Spotkało się to z dezaprobatą ojca chłopca, który chciał, by jego syn nosił nazwisko Hohenzollern. Od 1982 rodzice Jerzego byli w separacji, a rozwiedli się 19 czerwca 1985. Po rozwodzie Michał Pawłowicz zrzekł się rosyjskich tytułów i powrócił do imienia Franciszek Wilhelm i tytułów pruskich.

Jerzy pierwsze lata życia spędził we Francji. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Paryżu. Razem z matką przeniósł się do Hiszpanii i zamieszkał w domu swojej przyrodniej ciotki od strony matki – Helen Kirby, która po śmierci swojego ojca Sumnera Moore Kirby, odziedziczyła ogromną fortunę. W Madrycie ukończył szkołę dla dzieci dyplomatów. Studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracował w strukturach Wspólnot Europejskich. W Brukseli był asystentem Loyoli de Palacio – europarlamentarzystki, byłej komisarz ds. transportu i energii. W Luksemburgu był zatrudniony w dyrektoriacie generalnym Komisji Europejskiej ds. energii atomowej i bezpieczeństwa. 12 grudnia 2008 został zatrudniony jako doradca przez potentata rynku metalurgicznego Norylski Nikiel i został członkiem zarządu powiązanego z tą spółką Instytutu Nikiel[1].

Cesarzewicz | edytuj kod

9 kwietnia 1998 roku złożył wymaganą prawem przysięgę dynastyczną, przyjął godność i tytuły cesarzewicza. Krok ten jest uważany za bezprawny przez znaczną część domu Romanowów, którzy wcześniej odmawiali uznania pretensji jego matki.

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Iwona Trusewicz, Książę doradców, „Ekonomia & rynek.” Dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” z dnia 16 grudnia 2008 roku, Nr 293 (8194), s. B24.
Na podstawie artykułu: "Jerzy Romanow (ur. 1981)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy