Jerzy Styczyński


Jerzy Styczyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Stanisław Styczyński (ur. 16 lutego 1958 w Krakowie[1]) – polski gitarzysta, muzyk zespołu Dżem od 1981 roku.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jerzy Styczyński dzieciństwo, młodość i wczesną dojrzałość spędził w Trzebini i w Chrzanowie, tu też uczęszczał do szkół.

Karierę gitarzysty zaczął w zespole działającym przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach, z którym to od czasu do czasu występował na miejscowych przeglądach. Właśnie na jednym z takich konkursów został zauważony przez wokalistę zespołu Dżem, Ryszarda Riedla i zaproszony do współpracy. Ich pierwsze spotkanie nie doszło jednak do skutku. Spotkali się nieco później na próbie jednej z garażowych kapel i, jak gitarzysta wspominał po latach, dopiero wtedy rozmowa na ten temat stała się poważna. Od 1981 roku jest stałym członkiem zespołu[2].

Uznany muzyk sesyjny, można go usłyszeć na płytach takich solistów i grup, jak m.in.: Martyna Jakubowicz, Ryszard Styła, Leszek Cichoński, Lombard[3], Chłopcy z Placu Broni, Harlem, czy Cree[4].

Sprzęt | edytuj kod

Najczęściej gra na gitarze Gibson Les Paul Deluxe, jednak w swojej kolekcji ma również Fendera Stratocastera, Ibaneza Artista. Posiada swojego sygnowanego Telecastera firmy FGN Fujigen. W utworach akustycznych używa gitary Martin. Preferuje struny Ernie Ball. Aktualnie gra na wzmacniaczach firmy VOX AC30, kolumnach Marshall 1960AX. Korzysta z efektów firmy Strymon, Analogman, oraz Karaluch Custom.[potrzebny przypis]

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Skaradziński: Dżem – Ballada o dziwnym zespole, wydanie rozszerzone i uaktualnione. Poznań: In Rock Music Press, 1998, str. 188. ​ISBN 83-86365-02-1
  2. Jerzy Styczyński, Dżem [dostęp 2021-02-04]  (pol.).
  3. Lombard - Welcome Home, Discogs [dostęp 2019-01-25]  (ang.).
  4. Jerzy Styczyński, powiat-chrzanowski.pl [dostęp 2021-02-04]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Styczyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy