Jerzy Unolt


Jerzy Unolt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Saturnin Unolt (ur. 29 listopada 1926 we Lwowie, zm. 12 stycznia 2006) – polski ekonomista, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jerzy Unolt urodził się jako syn pracownika państwowego we Lwowie. Wykształcenie zdobywał we Lwowie, Krakowie i Poznaniu. W tajnym nauczaniu kończył gimnazjum. Od 1944 do 1946 pełnił służbę wojskową. W 1946 podjął studia w poznańskiej Akademii Handlowej, późniejszej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, uzyskując w 1951 stopień magistra nauk ekonomicznych[1]. Pracował wówczas jednocześnie w skarbowości. D oświadczenia pracy zawodowej poszerzył o pełnienie funkcji kierowniczych w dużych firmach poznańskich, m.in. w poznańskiej „Polfie”. W 1970 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W pracy naukowej zajmował się problematyką pracy i płacy. Habilitację uzyskał na podstawie pracy „Kwalifikacje jako czynnik wydajności i jakości pracy w przemyśle”.

Był zaangażowanym społecznikiem. Od 1980 do końca swojego życia działał w uczelnianej „Solidarności”. Uczestniczył również w działalności Towarzystwa im Brata Alberta w Poznaniu wspomagając bezrobotnych i bezdomnych. Lubił przyrodę. Przeszedł wiele pasm górskich, uzyskując Złotą Odznakę GOT.

Dorobek publikacyjny | edytuj kod

Jego dorobek obejmuje ponad pięćdziesiąt pozycji bibliograficznych[2], m.in.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Unolt 1926 - 2006 - Biografia -solidarnosc.ue.poznan.pl
  2. Jerzy Unolt - bg.ae.poznan.pl
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Jerzy Unolt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy