Jewgenija Sawrańska


Jewhenija Sawranśka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Jewgenija Sawrańska) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jewhenija Sawranśka, hebr. יבגניה סברנסקי (ur. 20 lutego 1984) – ukraińska tenisistka, do 2006 roku reprezentująca Izrael.

Tenisistka urodziła się na Ukrainie, wchodzącą w tym czasie w skład ZSRR. Wraz z rodzicami wyemigrowała do Izraela i tam stawiała pierwsze kroki na kortach. Debiut w zawodowym tenisie nastąpił w maju 2000 roku, na niewielkim turnieju ITF w Tel Awiwie. Tenisistka zagrała tam dzięki dzikiej karcie i osiągnęła sukces docierając do półfinału imprezy. Jeszcze tego samego roku doszła do finału podobnego turnieju w Beer Szewie ale przegrała w nim z Tziporą Obziler. Pierwszy turniej singlowy ITF wygrała w grudniu 2001 roku w Aszkelonie, w Izraelu, a deblowy (w parze z Tiną Hergold) w Makarska w Chorwacji w marcu 2002 roku. W sumie w swojej karierze wygrała osiem turniejów w grze pojedynczej i jedenaście w grze podwójnej rangi ITF.

W maju 2005 roku zagrała po raz pierwszy w kwalifikacjach do turnieju WTA w Strasburgu ale odpadła już w pierwszej rundzie, przegrywając z Lilią Osterloh. W 2006 roku brała udział w kwalifikacjach do turniejów wielkoszlemowych ale w żadnym z nich nie udało jej się przejść do fazy głównej. Najbliższa sukcesu była w kwalifikacjach do French Open, w których wygrała dwie pierwsze rundy, pokonując Elene Baltachę i Milagros Sequerę, a przegrała w trzeciej z Albertą Brianti. W następnych latach jeszcze wielokrotnie brała udział w kwalifikacjach do turniejów tej rangi ale nigdy nie udało jej się przejść kwalifikacji. W kwietniu 2009 roku po raz pierwszy i jedyny wygrała kwalifikacje do turnieju WTA w Barcelonie, pokonując w nich Lucie Hradecką, Grétę Arn i Émilie Loit. Zagrała tym samym w turnieju głównym, w którym jednak przegrała w pierwszej rundzie z Nicole Vaidišovą.

Najwyższy światowy ranking osiągnęła 17 lipca 2006 roku i było to miejsce 172.

Wygrane turnieje rangi ITF | edytuj kod

Gra pojedyncza | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jewgenija Sawrańska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy