Jeziora Zbąszyńskie


Jeziora Zbąszyńskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeziora zbąszyńskie – tzw. pojezierze zbąszyńskie, ciąg jezior w tzw. Bruzdzie Zbąszyńskiej[potrzebny przypis] (315.44) pomiędzy Pojezierzem Łagowskim a Pojezierzem Poznańskim. Przepływa przez nie, płynąca na północ, rzeka Obra.

Wszystkie położone są w obrębie jednego makro- i mezoregionu: makroregion Pojezierze Lubuskie, mezoregion Bruzda Zbąszyńska.

Pod względem administracyjnym jeziora położone są w powiecie wolsztyńskim, gmina Siedlec (Kopanickie, Wielkowiejskie, Chobienickie i Grójeckie) oraz w powiecie nowotomyskim, gmina Zbąszyń (Nowowiejskie i Zbąszyńskie).

Jeziora[potrzebny przypis]: Kopanickie, Wielkowiejskie, Chobienickie i Grójeckie należą do rybackiego typu jezior linowo-szczupakowych: są płytkie, zamulone i silnie zarośnięte. Jezioro Nowowiejskie nie ma zbyt wyraźnie określonego typu rybackiego – ma charakter zbliżony do typu rzecznego i rybackiego typu jezior leszczowych. Jezioro Błędno z kolei należy do typu jezior sandaczowych – jezior płytkich, z brzegami gęsto porośniętymi trzciną i nieco słabiej rozwiniętymi łąkami podwodnymi. Na jeziorach prowadzona jest gospodarka rybacka.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Piotr Maluśkiewicz: Słownik Krajoznawczy Wielkopolski. Warszawa-Poznań: PWN, 1992.
  2. J. Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002. ISBN 83-01-13897-1.
  3. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski. Warszawa: PWN, 1998. ISBN 83-01-12677-9.
  4. Marek Lityński: Obra - przewodnik dla kajakarzy. Pascal, 2005. ​ISBN 978-83-7304-444-9​. ISBN 83-7304-444-2.
Na podstawie artykułu: "Jeziora Zbąszyńskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy