Jezioro Czarne (Marki)


Na mapach: 52°19′27″N 21°08′12″E/52,324167 21,136667

Jezioro Czarne (Marki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Woda w jeziorze

Jezioro Czarne, Kruczek – płytkie jezioro borowinowe położone w Markach, blisko granicy z Zielonką, w powiecie wołomińskim województwa mazowieckiego, o powierzchni prawie 3 ha. Przy wschodnim krańcu jeziora przebiega trasa drogi wojewódzkiej nr 631. W 1990 r. jego powierzchnia wynosiła około 8 ha, lecz obecnie zbiornik ten ulega systematycznemu wysychaniu, oraz naturalnej sukcesji w kierunku torfowiska wysokiego. Sądząc po topografii terenu osiąga prawdopodobnie głębokość najwyżej kilku metrów. Jego śródleśne położenie i dopływ dużych ilości substancji humusowych decydują o dystroficznym charakterze jeziora. Cechuje się ono żółtobrunatną barwą wód i ograniczoną przezroczystością, a także znacznym zakwaszeniem środowiska oraz słabym natlenieniem. Efektem takiego stanu jest ubogi skład jakościowy i ilościowy organizmów żyjących w jeziorze. Makrofity występują tu rzadko i w małych ilościach.

Podczas II wojny światowej nad jeziorem zostali rozstrzelani przez hitlerowców mieszkańcy okolicznych miejscowości, co upamiętnia pomnik. 28 maja 2008 roku na jeziorze realizowany był odcinek programu Magazynek w którym przedstawiany był pojazd Schwimmwagen[2].

Na jeziorze realizowano jedną ze scen filmu Generał Nil Ryszarda Bugajskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mapa rasterowa Geoportalu
  2. G.Dudzik: Marki atrakcyjne dla filmowców. Pedro Gorostiza realizował w Markach odcinek serialu historycznego „Magazynek”. (pol.). [dostęp 2010-08-02].
Na podstawie artykułu: "Jezioro Czarne (Marki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy