Jezioro Czterech Kantonów


Na mapach: 47°01′10″N 8°24′04″E/47,019444 8,401111

Jezioro Czterech Kantonów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 cze 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Jezioro Czterech Kantonów (niem. Vierwaldstättersee; nieoficjalnie: fr. Lac des Quatre Cantons, ret. Lai dals Quatter Chantuns, wł. Lago dei Quattro Cantoni) – jezioro w środkowej części Szwajcarii.

Jezioro zajmuje powierzchnię 114 km², tym samym jest czwartym pod względem wielkości jeziorem Szwajcarii. Ma silnie rozbudowaną linię brzegową z licznymi odnogami. Większość brzegów jeziora jest stroma, w niektórych miejscach góry wznoszą się na wysokość nawet 1500 m nad taflą jeziora.

Nazwa jeziora nawiązuje do czterech kantonów, które położone są nad jeziorem. Spośród nich trzy wchodziły w skład pierwotnej Konfederacji Szwajcarskiej: Uri, Schwyz i Unterwalden; czwartym jest kanton Lucerny. Nad brzegiem jeziora położonych jest również kilka najstarszych szwajcarskich gmin, m.in. Küssnacht, Weggis, Vitznau, Gersau, Brunnen, Altdorf, Buochs czy Treib. Ponadto, na południowo-wschodnim brzegu jeziora położona jest łąka Rütli, na której, według tradycji, powołana została Konfederacja.

Najważniejszą rzeką uchodzącą do jeziora jest rzeka Reuss, która wypływa z jeziora w Lucernie. Ponadto do jeziora uchodzą mniejsze rzeki: Muota, Engelberger Aa oraz Sarner Aa.

Wokół jeziora istnieje połączenie drogowe, aczkolwiek ze względu na kształt jeziora i rzeźbę terenu poruszanie się nim jest utrudnione. Miejscowości nad jeziorem połączone są także połączeniami promowymi.

Jezioro Czterech Kantonów jest popularnym regionem turystycznym, odwiedzanym zarówno przez samych Szwajcarów, jak i turystów zagranicznych. Nad brzegiem jeziora powstało wiele kurortów.

Jezioro widziane z Weggis


Kontrola autorytatywna (jezioro):
Na podstawie artykułu: "Jezioro Czterech Kantonów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy