Jezioro Kunickie


Na mapach: 51°13′25″N 16°15′48″E/51,223611 16,263333

Jezioro Kunickie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jezioro Kunickie to największe z jezior w gminie Kunice w powiecie legnickim (województwo dolnośląskie), a także w okolicach Legnicy. Jego powierzchnia wynosi 95 ha, a maksymalną głębokość szacuje się na maksymalnie 7 m[1].

Po wschodniej stronie jeziora znajduje się Wyspa Mew (1 ha), na której masowo gniazdowały te ptaki. Ich jajka były podbierane przez mieszkańców Kunic i przeznaczane na sprzedaż. Mewy opuściły wyspę w 1950 r., gdy doszło tam do pożaru, który zniszczył m.in. stanowiska lęgowe[1].

Po południowej stronie jeziora widoczne jest wzniesienie, które pierwotnie także stanowiło wyspę. Istniał tam gród kultury łużyckiej z epoki brązu / żelaza 500 lat p.n.e. Obecnie rozciągają się tam pola uprawne. Na leżącym naprzeciwko brzegu ulokowana jest wieś.

Jezioro jest ośrodkiem żeglarstwa i ma znaczenie turystyczne. Znajduje się tu m.in. baza Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ośrodek rekreacjno-wypoczynkowy Posejdon[1].

Ciekawostki | edytuj kod

We wrześniu 2019 r. Polskę obiegła wiadomość o prowadzonych przez Polski Związek Wędkarski poszukiwaniach krokodyla, który rzekomo pływał w Jeziorze Kunickim[2]. Dziennikarze mediów regionalnych i ogólnopolskich[3] informowali, że z gadem miał się zderzyć instruktor surfingu (personaliów nie ujawniono) żeglujący na desce, który z tego powodu nawet wpadł do wody. Mimo że przeczesano jezioro i przybrzeżną roślinność krokodyla nie znaleziono.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c TadeuszT. Gumiński TadeuszT., EdwardE. Wiśniewski EdwardE., Legnica i okolice, wyd. VI poprawione, Legnica-Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut, 2019, s. 304-305, ISBN 978-83-7977-421-0 .
  2. Gazeta Wrocławska, Szukają krokodyla w jeziorze na Dolnym Śląsku. To nie żart!
  3. ktrokodyl w kunicach tvn - Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2020-05-11] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jezioro Kunickie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy