Jiřina Pelcová


Jiřina Pelcová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jiřina Pelcová z d. Adamičková (ur. 22 listopada 1969 r. w Jabloncu nad Nysą) – czeska biathlonistka, reprezentująca również Czechosłowację, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, a także zdobywczyni Pucharu Świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 19 stycznia 1989 roku w Borowcu, zajmując 22. miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie zdobyła pierwsze punkty. Na podium zawodów pucharowych pierwszy raz stanęła 16 grudnia 1989 roku w Obertilliach, wygrywając rywalizację w sprincie. W zawodach tych wyprzedziła dwie reprezentantki ZSRR: Swietłanę Dawydową i Swietłanę Paniutinę. W kolejnych startach jeszcze pięć razy stawała na podium, za każdym razem zwyciężając: 27 stycznia 1990 roku w Ruhpolding i 3 lutego 1990 roku w Walchsee była najlepsza w sprintach, a 19 stycznia 1990 roku w Anterselvie, 15 marca 1990 roku w Kontiolahti i 14 marca 1992 roku w Fagernes wygrywała biegi indywidualne. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 1989/1990, kiedy zwyciężyła w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji sprintu, a w klasyfikacji biegu indywidualnego była druga.

Podczas mistrzostw świata w Feistritz w 1989 roku wspólnie z Renatą Novotną i Evą Hákovą zdobyła brązowy medal w sztafecie. Był to pierwszy w historii medal dla Czechosłowacji w tej konkurencji. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Oslo/Mińsku/Kontiolahti razem z Gabrielą Suvovą, Janą Vápeníkovą i Evą Hákovą zajęła trzecie miejsce w biegu drużynowym. Ponadto podczas mistrzostw świata w Borowcu w 1993 roku zdobyła złoty medal w sztafecie, pierwszy w historii dla Czech w tej konkurencji. Startowała tam z Vápeníkovą, Hákovą i Ivetą Knížkovą. Była też między innymi czwarta w sprincie na mistrzostwach świata w Lahti w 1991 roku, przegrywając walkę o podium z Jeleną Gołowiną z ZSRR.

W 1992 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Albertville, zajmując 23. miejsce w biegu indywidualnym, 5. w spricie i 8. w sztafecie. Na rozgrywanych dwa lata później igrzyskach w Lillehammer zajęła 37. miejsce w biegu indywidualnym, 49. w sprincie i 7. w sztafecie. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 roku, plasując się na 38. pozycji w biegu indywidualnym, 35. w sprincie i 6. w sztafecie.

Zdobyła również srebrny medal w sprincie podczas mistrzostw Europy w Kontiolahti w 1994 roku.

W 1998 zakończyła karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jiřina Pelcová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy