Jiang Zemin


Jiang Zemin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jiang Zemin (ur. 17 sierpnia 1926 w Yangzhou, prow. Jiangsu) – chiński polityk, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin w latach 1989–2002 i przewodniczący ChRL w latach 1993–2003.

Życiorys | edytuj kod

Z wykształcenia inżynier-elektryk. Absolwent Shanghai Shixi High School. Wstąpił do KPCh w 1946, w późniejszych latach był funkcjonariuszem partyjnym w przemyśle. W 1983 został ministrem przemysłu elektronicznego. W 1985 został mianowany burmistrzem Szanghaju, a następnie, w 1988, sekretarzem partii komunistycznej w tym mieście. Od 1987 był członkiem Biura Politycznego KPCh, wyznaczonym na sukcesora Zhao Ziyanga na stanowisku sekretarza generalnego po zdławieniu przez wojsko prodemokratycznych wystąpień studenckich na placu Tian’anmen. Jako protegowany Deng Xiaopinga, zastąpił go na stanowisku szefa Centralnej Komisji Wojskowej. Był uważany za polityka pragmatycznego, zwolennika reform gospodarczych – dopuścił m.in. uczestnictwo prywatnych przedsiębiorców w KPCh – który wprowadził kraj do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W listopadzie 2002 zrezygnował z powodów zdrowotnych z przewodnictwa w partii, w marcu 2003 ze stanowiska przewodniczącego ChRL (na obu stanowiskach zastąpił go Hu Jintao); 19 września 2004 zrezygnował również z kierowania Centralną Komisją Wojskową KPCh, a w marcu 2005 Centralną Komisją Wojskową ChRL, co było jego ostatnim oficjalnym stanowiskiem. Także tę funkcję przejął Hu Jintao.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jiang Zemin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy