Jim Clark


Jim Clark w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jim Clark, właśc. James Clark Jr OBE (ur. 4 marca 1936 w Kilmany, Szkocja, zm. 7 kwietnia 1968 w Hockenheim, Niemcy) – Szkocki kierowca wyścigowy, dwukrotny mistrz świata Formuły 1.

Powszechnie uznawany[przez kogo?] za najlepszego kierowcę wyścigowego w historii Szkocji, a zdaniem licznego grona, także najlepszego kierowcę w historii Formuły 1.

Życiorys | edytuj kod

Urodzony w górzystej Szkocji, jako syn biednego rolnika, rozpoczął karierę w 1956 roku od startów w lokalnych rajdach i wyścigach górskich. W 1958 roku został odkryty przez charyzmatycznego szefa zespołu Lotusa, Colina Chapmana. Było to podczas zawodów w których zajął drugie miejsce ustępując jedynie szefowi Lotusa, który w owym czasie również startował w imprezach samochodowych. Skromny i nieśmiały kierowca pozostał pod skrzydłami Chapmana już do końca swojej kariery.

Jim Clark podczas Grand Prix Niemiec 1962

Lista sukcesów Clarka obejmuje m.in. dwa tytuły mistrza świata Formuły 1 (1963, 1965) oraz zwycięstwo w słynnym wyścigu Indianapolis 500 (1965). Tylko ogromna awaryjność samochodów Lotusa pozbawiła go szans na zdobycie większej liczby tytułów w Formule 1.

Będąc u szczytu kariery, Clark zginął tragicznie podczas wyścigu Formuły 2 na torze Hockenheim. Eksplozja opony w najszybszym punkcie trasy spowodowała, iż prowadzony przez Szkota Lotus rozbił się na drzewie. W miejscu tragedii postawiono malutki krzyż z wyrytą datą śmierci Clarka; jeden z najbardziej emocjonalnych symboli w świecie sportu. Obecnie miejsce to jest zalesione, gdyż tor Hockenheim uległ gruntownej przebudowie.

W chwili śmierci Clark był rekordzistą Formuły 1 pod względem odniesionych zwycięstw (25) i zdobytych pole position (33). Dokonał tego w zaledwie 72 startach (w latach 1960–1968).

Jim Clark jest pochowany w Chirnside, w hrabstwie Berwickshire.

Wyniki | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Jim Clark (pol. • ang.). f1ultra.pl. [dostęp 2012-03-17].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jim Clark" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy