Joanna Jabłczyńska


Joanna Jabłczyńska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Natalia Jabłczyńska (ur. 9 grudnia 1985 w Warszawie[2]) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i dubbingowa; piosenkarka, prawniczka, radca prawny, ambasadorka wielu akcji charytatywnych (szczególnie adresowanych do dzieci), początkowo prezenterka programów młodzieżowych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się na Mazowszu, 1985-12-09 9 grudnia 1985(dts) jako córka Bronisława i Bożeny[3][4]. Ma starszą o sześć lat siostrę Magdalenę[5], która jest policjantką oraz prowadzi hodowlę psów rasowych[6]. Ponadto ma przyrodniego brata ze strony ojca[7][8].

Wykształcenie i kariera zawodowa | edytuj kod

Szkołę średnią podjęła w klasie o profilu biologiczno-chemicznym XXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cervantesa w Warszawie, kończąc ją w 2004[9]. Potrafi posługiwać się językami: angielskim i hiszpańskim[10][11].

Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2009), po czym w 2014 uzyskała aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie[12] oraz dodatkowo ukończyła studia podyplomowe dla doradców inwestycyjnych i analityków papierów wartościowych w Akademii Leona Koźmińskiego[11]. We wrześniu 2016 podjęła kolejne studia podyplomowe, tym razem z dziedziny prawa amerykańskiego[13].

Po ukończeniu aplikacji radcowskiej otworzyła kancelarię prawną Clever One w Warszawie. Od października 2015 wykładała na studiach podyplomowych w dziedzinie prawa medialnego i autorskiego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie[11]. Pod koniec 2015 wiele portali internetowych informowało o jej rzekomych problemach zawodowych, jako prawniczki, wynikających z niedostatecznie profesjonalnego podejścia do wykonywanego zawodu i związanym z tym odejściem z kancelarii Clever One oraz postępowaniem dyscyplinarnym[14][15]. Następnie po odejściu z kancelarii Clever One była w okresie 2016–2019 współwłaścicielką i radcą prawnym w warszawskiej kancelarii Mecenat Warszawski[16]. Po opuszczeniu również i tej kancelarii w 2019 założyła własną kancelarię pod nazwą Joanna Jabłczyńska Kancelaria Prawna w Warszawie[17][18].

Kariera artystyczna | edytuj kod

Karierę artystyczną rozpoczęła w 1993 po wygraniu eliminacji do Telewizyjnego Zespołu Dziecięcego „Fasolki[1]. Po kilku tygodniach wystąpiła na scenie, a następnie w programie telewizyjnym Tik-Tak[1]. Z czasem została solistką „Fasolek”[19] i występowała z zespołem w kraju i za granicą[20]. Po odejściu z „Fasolek” występowała w grupie teatralnej „Kabaret 44”, a następnie została prowadzącą program dla dzieci Teleranek[21]. Kolejnymi programami prowadzonymi przez nią były: Przymierzalnia (w młodzieżowej telewizji ZigZap) oraz Boutique ITV (program młodzieżowy w interaktywnej telewizji ITV). Oprócz tego zagrała również w teledyskach do piosenek Jarka Wista „Fresh” i „Zawsze wracaj”.

W 1997 oraz 1998 zagrała epizodyczne role w dwóch sztukach wystawionych w Teatrze Telewizji[22], a w 1999 zadebiutowała jako aktorka w serialach telewizyjnych: Klan[23] i Trzy szalone zera[24]. Wystąpiła również w kilku filmach fabularnych, m.in. w filmie Nigdy w życiu!, w którym zagrała Tosię, córkę głównej bohaterki (w tej roli Danuta Stenka)[1]. Od 2003 występuje w roli Marty Konarskiej w serialu TVN Na Wspólnej, który zapewnił jej ogólnopolską popularnośc[1].

W 2002 uczyła się w szkole musicalowej działającej przy Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie[25]. Współpracowała ze studiem piosenki Dorożkarnia, a także śpiewała w zespole ViniBand[26].

Joanna Jabłczyńska sesja dla Violi Piekut

Brała udział w telewizyjnych programach rozrywkowych: Taniec z gwiazdami (2006)[1], Jak oni śpiewają (2008 i 2009), Agent – Gwiazdy (2016) i Twoja twarz brzmi znajomo (2017)[27][28][29], wystąpiła również w specjalnym odcinku Tańca z gwiazdami – Najpiękniejsze tańce (2007), a także była jedną z bohaterek programu Mamy cię! (2015) i zawodniczką w teleturnieju Big Music Quiz (2018).

W 2008 uczestniczyła wraz z innymi wykonawcami w nagraniu płyty z wierszami dla dzieci pt. Bajki i Baśnie cz. 1, na której recytuje ona dwa z nich[30]. Część dochodu ze sprzedaży tej płyty została przeznaczona dla Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” prowadzącej budowę Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik”[30]. W październiku 2010 wydała swój pierwszy singel „Papparapa”, promujący album o tym samym tytule, który ukazał się 22 listopada 2010 nakładem wytwórni QM Music. Wydawnictwo zawierało dwanaście utworów[31]. W 2011 użyczyła głosu w albumie adresowanym do dzieci pt. Kołysanki Zasypianki[32]. W grudniu 2014 wystąpiła w roli Dobrej Wróżki w spektaklu dla dzieci pt. Gdzie jest broda świętego Mikołaja? wystawionym w Konstancińskim Domu Kultury[33].

Zaangażowała się w pracy w dubbingu[1], zarówno filmowym, jak i w grach komputerowych. W 2015 otrzymała na V Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” w Bydgoszczy nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym[34].

Wydała jedną płytę autorską. Nagrała również piosenki oraz wiersze dla dzieci, które zostały wydane na płytach CD, będących składanką utworów wykonywanych również przez innych wykonawców. Niektóre płyty zostały dołączone do wydawnictw książkowych, przeznaczonych również dla dzieci. Ponadto nagrała w wersji audiobooków kilka książek.

Działalność wydawnicza | edytuj kod

W 2007 wydała wraz ze współautorem Marcinem Przewoźniakiem pierwszą książkę, adresowaną do młodzieży pt. Współczesny savoir-vivre dla nastolatków[35]. Poza tym ukazały się również dwie inne książki dla młodzieży.

W 2016 ukazała się na rynku jej autorska książka pt. Nigdy dość, będąca wywiadem przeprowadzonym z nią przez Kubę Frołowa[36]. Ponadto została jedną z bohaterek książki Marzanny Graff, wydanej w 2010 przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnie w Sandomierzu pt. Optymistki[37].

Reklama i działalność charytatywna | edytuj kod

Jedna z ławek literackich Szlaku Literackiego Fundacji Zaczytani.org. o nazwie „Ławka malarza dzieci i kwiatów” autorstwa Joanny Jabłczyńskiej

Wielokrotnie uczestniczyła w promocjach reklamowych, organizowanych przez różnych zleceniodawców. Wystąpiła m.in. w reklamach: czekolady Wedel[38], komputera firmy Vobis[39], banku City Handlowy (2011), magazynu „Happy!” (2012) czy kosmetyków Venus firmy „PharmaCF” (2015)[8]. Ponadto bierze udział w sesjach fotograficznych, reklamując kreacje niektórych polskich projektantów mody.

Wizerunek Joanny Jabłczyńskiej znalazł się na wielu tytułowych okładkach następujących czasopism, m.in.[4]: tygodników lub miesięczników kobiecych: „Na Żywo”, „Gala”, „Viva!”, „Cosmopolitan” czy „Glamour”; miesięczników o zdrowiu i urodzie: „Samo zdrowie” czy „Uroda”; tygodników lub dwutygodników telewizyjnych: „Tele Świat”, „Tele Tydzień”, „Kurier TV”, „Kropka TV” czy „Świat Seriali”. W wielu z nich ukazały się również artykuły jej poświęcone. Odrzuciła jednocześnie propozycję zaprezentowania się w roznegliżowanej sesji zdjęciowej do miesięcznika dla panów „Playboy[40].

W maju 2017 wzięła udział w happeningu zorganizowanym przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przez Fundację Zaczytani.org, gdzie była autorką tzw. Ławki malarza, dzieci i kwiatów[41].

Wspiera finansowo hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku[42] oraz angażuje się na rzecz dzieci, wspierając je i pomagając w licznych akcjach. W 2011 jako ambasadorka marki Kelly Melu wystąpiła w charytatywnej sesji zdjęciowej dla Fundacji Spełnionych Marzeń, z której część dochodów została przeznaczona na pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi[43]. W 2014 była ambasadorką drugiej edycji akcji społecznej „Pomoc mierzona kilometrami” zorganizowanej przez T-Mobile, która przekazała 1 mln zł na Fundację TVN Nie jesteś sam, z przeznaczeniem dla niepełnosprawnych ruchowo dzieci[44]. Ponadto uczestniczy m.in. w akcjach Fundacji Siepomaga[45] czy Fundacji Przemek Dzieciom[46]. Ponadto jest ambasadorką akcji społecznej pod nazwą Szlachetna Paczka[47].

Sport | edytuj kod

Brała udział w zawodach biegowych czy triathlonowych, a początkowo również w kolarstwie górskim (MTB)[48]. 1 listopada 2015 wzięła udział w biegu maratońskim, biegnąc w prestiżowym Maratonie w Nowym Jorku[49]. Wcześniej brała udział w półmaratonach (m.in. w Półmaratonie Warszawskim 2014 i 2015)[50]. W triathlonie startowała m.in. w zawodach: Volvo triathlon series w Chodzieży (2013)[51], triathlonie w Sierakowie[52] czy Suszu (2014)[53]. 19 czerwca 2016 zdecydowała się na start w tzw. Diablaku, triathlonie uważanym za najtrudniejszy w Polsce[a][54], kończąc go na 32. miejscu[55][48].

Dyskografia | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Aktorstwo | edytuj kod

Występ Joanny Jabłczyńskiej (2012)

Polski dubbing | edytuj kod

Teatr | edytuj kod

Publikacje | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. W skład ekstremalnego triathlonu Diablak wchodzą: pływanie około 4 km, górska jazda kolarska na trasie 180 km i górski bieg terenowy o długości ok. 44 km.
 2. a b Na płycie znalazł się jeden utwór wykonywany przez Joannę Jabczyńską pt. Myj zęby.
 3. Na płycie znalazły się dwa utwory wykonywane przez Joannę Jabczyńską pt. Gdy leżę na plaży oraz Ciocia z Ameryki, wykonywany wspólnie z Dominiką Sell.
 4. Na płycie znalazły się dwa wiersze recytowane przez Joannę Jabłczyńską: Jana Brzechwy: Na Straganie i Juliana Tuwima: Zosia Samosia.
 5. Na płycie znalazł się jeden utwór wykonywany przez Joannę Jabczyńską pt. Białe anioły.
 6. Na płycie znalazły się trzy utwóry wykonywane przez Joannę Jabczyńską pt. Kółko graniaste, Wlazł kotek i Zielony mosteczek, wykonywany wspólnie z Michałem Milowiczem.
 7. Album nagrany ze współudziałem innych wykonawców: Zespołu Ognisko Muzyczne Presto, Zespołu Gloria Trynitas, Wojciecha Hornego, Jana Szczygła, Anny Dijuk i Zespołu Muszelki.
 8. Na płycie znalazła się jedna bajka recytowana przez Joannę Jabłczyńską pt. Zwierzaki dzieciaki – rzecz o rodzinie.
 9. Na płycie znalazł się jeden utwór wykonywany przez Joannę Jabczyńską pt. Strumyk.
 10. Na drugiej płycie tego wydania znalazł się jeden utwór wykonywany przez Joannę Jabczyńską wspólnie z Beatą Jankowską pt. Przez tę chwilę.
 11. Na płycie znalazł się jeden utwór wykonywany przez Joannę Jabłczyńską wraz z zespołem Rodziny Treflików pt. Pasja Treflinki.
 12. a b Książka wydana ze współautorem Marcinem Przewoźniakiem.
 13. Książka wydana ze współautorkami Wandą Michalską i Anną Nowakowską.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g Taniec z gwiazdami III – Para III: Joanna i Piotr. tanieczgwiazdami.onet.pl. [dostęp 2019-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-07-03)].
 2. Joanna Jabłczyńska: o mnie. jablczynska.pl. [dostęp 2015-07-31].
 3. Joanna Jabłczyńska z mamą (foto). film.wp.pl. [dostęp 2016-02-28].
 4. a b Joanna Jabłczyńska. famousfix.com ↓.
 5. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 38.
 6. O Nas (Magdalena Jabłczyńska-Pieśniak). perlanieporetu.pl. [dostęp 2016-09-05].
 7. Joanna Jabłczyńska ma żal do ojca. party.pl, 2015-10-28. [dostęp 2019-05-15].
 8. a b Filmweb.pl (ciekawostki) ↓.
 9. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 70, 113.
 10. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 100.
 11. a b c Joanna Jabłczyńska wykładowcą Uczelni Łazarskiego. W: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie [on-line]. lazarski.pl, 2015-09-21. [dostęp 2018-10-20].
 12. TO BYŁO DLA NIEJ TRUDNE? Jabłczyńska już zdała egzamin!. fakt.pl, 2014-04-24. [dostęp 2018-10-20].
 13. Joanna Jabłczyńska zdradza swoje plany zawodowe. film.onet.pl, 2016-11-07. [dostęp 2016-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-08)].
 14. JOANNA JABŁCZYŃSKA Ma kłopoty z... prawem!. gala.pl. [dostęp 2016-04-11].
 15. Joanna Jabłczyńska ma problemy z prawem? – tak twierdzi tabloid. Jaka jest prawda? Sprawdziliśmy. jastrzabpost.pl. [dostęp 2016-04-11].
 16. Kancelaria Mecenat Warszawski. mecenatwarszawski.pl. [dostęp 2016-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-15)].
 17. Jaonna Jabłczyńska Kancelaria Prawna. kancelaria-jablczynska.pl. [dostęp 2021-03-20].
 18. Bartosz Pańczyk: Jabłczyńska poszła na swoje. Otworzyła kancelarię. fakt.pl, 2019-09-05. [dostęp 2021-03-20].
 19. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 60.
 20. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 56.
 21. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 64.
 22. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 63.
 23. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 94.
 24. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 90.
 25. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 68.
 26. JOANNA JABŁCZYŃSKA – BIOGRAFIA. muzyka.interia.pl, 2011-09-28. [dostęp 2020-04-01].
 27. Sergiusz Królak: Twoja twarz brzmi znajomo 7 – uczestnicy. plejada.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)].
 28. Monika Krężel: Dla Mai i Zuzi babcia Mariola stworzyła prawdziwą rodzinę. Dla nich jest całym światem. W: „Dziennik Zachodni” [on-line]. dziennikzachodni.pl, 2015-03-08. [dostęp 2017-03-12].
 29. Twoja Twarz Brzmi Znajomo 2017, odcinek 4. Kto wygrał?. se.pl. [dostęp 2017-03-26].
 30. a b Various Artists – Bajki i Baśnie vol.1. teksty.org. [dostęp 2017-12-15].
 31. Joanna Jabłczyńska: Papparapa (CD). empik.com. [dostęp 2010-11-15].
 32. Kołysanki Zasypianki. empik.com, 2011. [dostęp 2016-04-17].
 33. a b Konstanciński Dom Kultury: Spektakl – Gdzie jest broda św. Mikołaja?. W: Gmina Konstancin-Jeziorna [on-line]. konstancinjeziorna.pl, 2014-12-10. [dostęp 2017-03-14].
 34. Joanna Jabłczyńska (nagrody). filmpolski.pl. [dostęp 2016-03-01].
 35. Joanna Jabłczyńska, Marcin Przewoźniak: Współczesny savoir-vivre dla nastolatków. ksiazka.wp.pl, 2007. [dostęp 2017-04-13].
 36. Joanna Jabłczyńska: Nigdy dość. empik.com, 2016. [dostęp 2016-04-17].
 37. Optymistki. Marzanna Graff-Oszczepalińska. lubimyczytac.pl. [dostęp 2018-12-04].
 38. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 99.
 39. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 105.
 40. Joanna Jabłczyńska: nie dam się rozebrać!. se.pl, 2013-06-28. [dostęp 2017-12-14].
 41. Fundacja Zaczytani.org zaprasza na happening wśród Zaczytanych Ławkach. ksiazki.wp.pl, 2017-05-10. [dostęp 2017-12-13].
 42. FFA ANIMOCJE: spotkanie z Joanną Jabłczyńską. mck-bydgoszcz.pl. [dostęp 2015-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-28)].
 43. Joanna Jabłczyńska wspiera Fundację Spełnionych Marzeń. gala.pl, 2011-08-30. [dostęp 2018-12-03].
 44. Jabłczyńska i Frołow 2016 ↓, s. 143.
 45. Asia Jabłczyńska zbiera na rowerek dla Zuzi. siepomaga.pl. [dostęp 2018-12-03].
 46. Joanna Jabłczyńska. W: Fundacja Przemek dzieciom [on-line]. przemekdzieciom.pl. [dostęp 2018-12-03].
 47. Słuchałam takich historii, że płakałam przez całą niedzielę. tvn24.pl, 2018-12-09. [dostęp 2018-12-10].
 48. a b Wyniki. (Joanna Jabłczyńska). enduhub.com. [dostęp 2016-08-09].
 49. Joanna Jablczynska. TSC New York City Marathon – Polacy. enduhub.com, 2015-11-01. [dostęp 2016-04-11].
 50. 10 PZU Półmaraton Warszawski 29.03.2015 (Joanna Jabłczyńska). enduhub.com. [dostęp 2016-04-15].
 51. Volvo triathlon series. Chodzież 25.08.2013 (Joanna Jabłczyńska). enduhub.com. [dostęp 2016-04-15].
 52. Triathlon Sieraków 31.05.2014 (Joanna Jabłczyńska). enduhub.com. [dostęp 2016-04-15].
 53. Susz triathlon 5.07.2014 (Joanna Jabłczyńska). enduhub.com. [dostęp 2016-04-15].
 54. Historyczne poskromienie Babiej Góry, czyli Diablak Beskid Extreme Triathlon 2016 [ZDJĘCIA]. dziennikzachodni.pl, 2016-06-24. [dostęp 2016-08-06].
 55. Diablak Triathlon. Wyniki – 19 czerwca 2016, Żywiec. (Joanna Jabłczyńska). enduhub.pl, 2016-06-19. [dostęp 2017-12-13].
 56. Various Artists. Bajki i Baśnie Cz. 1 (ang.). allmusic.com. [dostęp 2017-12-15].
 57. JIM JAM & SUNNY : Kształty. allegro.pl. [dostęp 2021-03-01].
 58. a b Encyklopedia teatru polskiego ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joanna Jabłczyńska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy