Joanna Kos-Krauze


Joanna Kos-Krauze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Małgorzata Kos-Krauze (ur. 8 grudnia 1972 w Olsztynie) – polska reżyserka i scenarzystka. Przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych. Z mężem – reżyserem Krzysztofem Krauze – na początku XXI wieku stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Była pomysłodawczynią, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu Mój Nikifor (2004). Współpracowała także przy filmach telewizyjnych z cyklu Wielkie rzeczy (2000).

W 2006 jako współreżyser i współscenarzystka odebrała Złote Lwy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kolejny obraz stworzony wspólnie z mężem Plac Zbawiciela, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków.

W 2013 wielkim sukcesem okazał się kolejny film stworzony przez małżeństwo Krauze Papusza, poświęcony romskiej poetce Bronisławie Wajs.

Po śmierci męża w 2014 kontynuowała prace nad filmem Ptaki śpiewają w Kigali, poruszającym temat ludobójstwa w Rwandzie. Film został ukończony w 2017 roku. Film dostał nagrodę za grę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Jowita Budnik, grająca rolę Anny Keller i Eliane Umuhire w roli Claudine Mugambira dostały za nagrody ex-aequo za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece.

Życie prywatne | edytuj kod

Pochodzi z Olsztyna, z domu Susek. Była żoną rabina Mateusza Kosa, syna filozofa Bohdana Kosa i malarki Ninel Kameraz-Kos, z którym ma syna Michała (nosiła wówczas nazwisko teściowej Kameraz-Kos). Od 2004 była czwartą żoną reżysera Krzysztofa Krauzego (do jego śmierci)[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Gildia Reżyserów Polskich, „Gildia Reżyserów Polskich” [dostęp 2017-12-02] .
  2. Artykuł w „Express Olsztyn”
  3. Artykuł w „Zwierciadło”

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joanna Kos-Krauze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy