Joanna Osyda


Joanna Osyda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Osyda (ur. 16 września 1988 w Zduńskiej Woli) – polska aktorka. Znana z tytułowej roli w serialu TVN Majka oraz roli Jane Buford w serialu TVP2 M jak miłość. Jest członkiem zespołu artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wychowała się w Konopnicy. Jest jedynaczką. Do szkoły chodziła w Wieluniu, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w klasie o profilu aktywności twórczej. W 2011 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi.

Na studiach związana z łódzkim Teatrem Szwalnia. W listopadzie 2009 brała udział w spektaklu Efekt Dopplera. Przedstawienie otrzymało nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym VGiK w Moskwie. W ramach dyplomów na łódzkiej PWSFTviT, zagrała główne role w przedstawieniach Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Grigorija Lifanowa oraz w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie, za które w maju 2011 dostała Nagrodę XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych.

Ogólnopolską popularność zyskała dzięki tytułowej roli w serialu TVN Majka (2009–2010). Aktorka uprzednio wystąpiła gościnnie w ostatnim odcinku serialu BrzydUla, również wcielając się w postać fotografki Majki, koleżanki głównej bohaterki. Telewizja TVN chciała bowiem umożliwić widzom zapoznanie się z bohaterką Osydy jeszcze przed rozpoczęciem emisji Majki[1].

W listopadzie 2011 w Teatrze Szwalnia w Łodzi odbyła się premiera spektaklu Przy drzwiach zamkniętych Jeana-Paula Sartre’a w reżyserii Ewy Mirowskiej, gdzie Osyda gra postać Stelli. W tym teatrze odbył się również jej koncert Kiedy od ciszy pęka głowa. 19 stycznia 2012 w Teatrze Powszechnym w Warszawie miała miejsce premiera spektaklu Marzenie Nataszy[2], w którym aktorka gra jedną z dwóch ról – Nataszę Baninę. Za to przedstawienie otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Kolada – Plays w Jekaterynburg nagrodę dla najlepszego duetu aktorskiego (wspólnie z Anną Próchniak) oraz pierwszą nagrodę na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu (maj 2013).

W latach 2013–2015 Osyda wcielała się w postać Jane Buford, krewnej Mostowiaków ze Stanów Zjednoczonych, w serialu TVP2 M jak miłość.

Filmografia | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Majka” w ostatnim odcinku w „BrzydUli”. Onet.pl, 2009-11-25. [dostęp 2017-11-14].
  2. Marzenie Nataszy. powszechny.art.pl. [dostęp 2012-01-28].
  3. Telekamery 2011 – kto wygrał?. Wirtualne Media, 2011-02-08. [dostęp 2017-11-14].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joanna Osyda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy