Joannicjusz (Djaczkow)


Joannicjusz (Djaczkow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joannicjusz, imię świeckie Iwan Iwanowicz Djaczkow[1] (ur. 1858 w guberni wiackiej, zm. po 1923) – rosyjski biskup prawosławny.

Ukończył seminarium duchowne we Wiatce (1881), po czym podjął pracę psalmisty, a następnie nauczyciela szkoły ludowej. Święcenia diakońskie przyjął jako mężczyzna żonaty 16 grudnia 1885. Po śmierci żony w 1894 podjął wyższe studia teologiczne w Kazańskiej Akademii Duchownej. Będąc jeszcze studentem, 31 maja 1897 został wyświęcony na kapłana. W 1898 ukończył szkołę, uzyskał tytuł kandydata nauk teologicznych i został asystentem nadzorcy szkoły duchownej w Sarapule[2].

W 1902 został rektorem seminarium duchownego w Jekaterynosławiu i otrzymał godność archimandryty. Dwa lata później został przełożonym monasteru Zwiastowania w Nieżynie, jednak jeszcze w tym samym roku skierowano go, w tym samym charakterze, do monasteru Przemienienia Pańskiego w Starej Russie. Rok później został przełożonym monasteru św. Jerzego w Nowogrodzie[2].

30 września 1907 przyjął chirotonię biskupią i został biskupem kiriłłowskim, wikariuszem eparchii nowogrodzkiej. W charakterze konsekratorów w obrzędzie wzięli udział arcybiskup nowogrodzki Guriasz, biskup tichwiński Teodozjusz i biskup jamburski Sergiusz. W 1916 został ordynariuszem eparchii ołonieckiej i pietrozawodskiej. Brał udział w Soborze Lokalnym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1917–1918[2]. Nie wrócił do swojej eparchii, lecz w 1919 wrócił do rodzinnego regionu; patriarcha moskiewski i całej Rusi Tichon przeniósł go w związku z tym w stan spoczynku[3].

W 1922 wszedł w skład episkopatu Żywej Cerkwi; sprawował w jej ramach początkowo urząd biskupa kazańskiego, następnie zaś kałuskiego[3].

Zmarł w 1923 roku, będąc w Odnowicielstwe[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Выпускники Казанской духовной академии см. Выпуск 1898 года XXXIX курс
  2. a b c Иоанникий (Дьячков)
  3. a b ИОАННИКИЙ (ДЬЯЧКОВ), ЕПИСКОП
  4. Обновленческий раскол в пределах Калужской епархии
Na podstawie artykułu: "Joannicjusz (Djaczkow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy