Joga śmiechu


Joga śmiechu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zajęcia jogi śmiechu w Wielkiej Brytanii

Joga śmiechu (Hasyayoga) – praktyka polegająca na wywoływaniu śmiechu przez specjalne ćwiczenia, proste techniki oddechowe jogi i relaksację. Na zajęciach jogi śmiechu ćwiczenia odbywają się w grupach, gdzie wywołaniu śmiechu sprzyja utrzymanie kontaktu wzrokowego, ruch i klimat dziecięcej zabawy. Wywołany śmiech może zamienić się spontaniczny i zaraźliwy, ale nawet jeśli tak się nie stanie joga śmiechu opiera się na przekonaniu, że śmiech wywoływany zapewnia te same fizjologiczne i psychologiczne korzyści jak śmiech spontaniczny.

W 1995 roku w Indiach lekarz dr Madan Kataria zapoczątkował jogę śmiechu jako otwartą poranną praktykę w parkach, głównie dla osób starszych. Joga śmiechu stała się popularna[potrzebny przypis] i opisana w książce 2002 książkę Laugh For No Reason (Śmiech bez powodu)[1].

Spis treści

Metoda | edytuj kod

Praktyka odbywa się bez żadnych zabawnych powodów do śmiechu, a jeden z praktykujących uważa "umysł nie wie, że udajemy"[2].

Joga śmiechu może zacząć się od delikatnej rozgrzewki, która zawiera rozciąganie, śpiewanie, klaskanie, kontakt wzrokowy i ruch ciała, aby pomóc aby zlikwidować zahamowania i zachęcić do zabawy. Ćwiczenia oddechowe są używane do przygotowania płuc do śmiechu, po których następuje seria ćwiczeń śmiechu, które łączą w sobie grę aktorską i techniki wizualizacji z zabawą. Ćwiczenia śmiechu przeplatają się z ćwiczeniami oddechowymi[3]. Dwadzieścia minut śmiechu zapewnia pełnię fizjologiczne korzyści.

Organizacja Laughter Yoga USA zapewnia możliwość udziału w telefonicznej konferencji dla uczestników, którzy nie będą mogli być obecni na warsztatach[4].

Naukowa zasadność | edytuj kod

Kilka niewielkich badań naukowych wykazało, że Laughter Yoga może przynieść pewne korzyści medyczne, w tym korzyści dla zdrowia układu krążenia i nastroju[5]. Wykazano, że dobre samopoczucie u pacjentów z depresją jest tak dobre, jak terapia ruchowa[6]. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki wykazało, że progi bólowe stają się "znacznie wyższe" po śmiechu, w porównaniu do stanu kontrolnego i postrzegają to jako wynik samego śmiechu, a nie nastroju podmiotu. Badanie sugerowało, że śmiech wywołał "efekt opiatowy za pośrednictwem endorfin", który mógłby "odgrywać kluczową rolę w więziach społecznych"[7].

Joga śmiechu w Polsce | edytuj kod

Joga Śmiechu po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w 2008 roku. Na zaproszenie Elżbiety Starko - właścicielki centrum szkoleniowego z Lublina - do Polski przylecieli ambasadorzy i nauczyciele Jogi Śmiechu z USA - Gaga i Khevin Barnesowie[8]. Dzięki tej inicjatywie pierwsze 9 osób w Polsce uzyskało certyfikaty instruktorskie. Elżbieta Starko w dalszym ciągu jest jednym z czynnych trenerów i propagatorów Laughter Yogi w Polsce - prowadzi na terenie Lubelszczyzny pokazy m.in. dla takich organizacji czy instytucji jak uniwersytety trzeciego wieku czy stowarzyszenia amazonek. Występuje również na targach prozdrowotnych[9], a w 2018 roku promowała zdrowy styl życia na jednej scenie wraz z trenerem fitness, Danielem Kuczajem, znanym w sieci pod pseudonimem "Qczaj"[10]. Jednym z propagatorów jogi śmiechu jest również Piotr Bielski. Pierwsze warsztaty poprowadził w 2013 r., a w 2016 r. ukazała się jego pierwsza książka na ten temat wydana w Polsce pt. "Joga śmiechu. Droga do radości"[11].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. MadanM. Kataria MadanM., Laugh For No Reason, wyd. 2, Madhuri International, 2002, ISBN 978-81-87529-01-9 .
 2. MaryM. Wilson MaryM., Finding focus, relaxation and improved health through Laughter Yoga, ABC News 10, 23 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27] .
 3. DebraD. Bokur DebraD., What's So Funny? ''Yoga Journal'', Yogajournal.com [dostęp 2013-08-02] .
 4. Laughter Yoga on the phone [dostęp 2017-07-12] .
 5. RR. Dolgoff-Kaspar RR. i inni, Effect of laughter yoga on mood and heart rate variability in patients awaiting organ transplantation: a pilot study, „Altern Ther Health Med”, 18, 2013, s. 61–6, PMID22894892 .
 6. MM. Shahidi MM. i inni, Laughter yoga versus group exercise program in elderly depressed women: a randomized controlled trial, „Int J Geriatr Psychiatry”, 26, s. 322–7, DOI10.1002/gps.2545, PMID20848578 .
 7. Social laughter is correlated with an elevated pain threshold | Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences
 8. Laughter Yoga on Polish National TV. Khevinbarnes [dostęp 2019-01-25].
 9. l, Targi Zdrowo Zakręcone w Galerii GALA., Kurierlubelski.pl [dostęp 2019-01-25]  (pol.).
 10. QCZAJ W LUBLINIE - Zdrowie, sport i energia!. ŚwiadomaTV [dostęp 2019-01-25].
 11. Jogin Śmiechu, Jogin Śmiechu [dostęp 2017-11-28]  (pol.).

Dalsze czytanie | edytuj kod

 • Birklbauer, Walter (2011), Why Laughter Yoga or The Guitar Method: A Neurologic View, ​ISBN 3-8423-6907-7

ISBN 3-8423-6907-7

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Joga śmiechu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy