Johann Ernst Benno


Johann Ernst Benno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Ernst Benno, pierwotnie Johann Ernst Benike (ur. 12 czerwca 1777 w Karlinie, zm. 19 kwietnia 1848 w Koszalinie) – niemiecki pisarz, opublikował powieści historyczne o Pomorzu.

Spis treści

Życie | edytuj kod

Urodził się w Karlinie jako syn senatora karlińskiego Gottlieba Daniela Benike. Uczęszczał do szkół w Karlinie, Gryficach oraz do gimnazjum w Berlinie. Podczas wojen francuskich 1813 / 1814 brał udział jako huzar pod dowództwem von Blüchera, i w tym samym czasie przyjął nazwisko Benno, przy którym pozostał. Był sekretarzem rządowym w Szczecinie, później w Koszalinie. W 1843 roku podjął prace w Izbie Rachunkowej. W roku 1848 po ciężkiej chorobie zmarł w Koszalinie.

Twórczość | edytuj kod

Johann Ernst Benno należy do tych pisarzy, którzy naśladowali brytyjskiego pisarza powieści historycznych Waltera Scotta. Swoje dzieła pisał wyraźnie dla ludzi z Pomorza. Jego pierwsza powieść z 1822 r. to Bogislaus der Zehnte. Herzog von Pommern (Bogusław X. Książę pomorski), w której opisał życie księcia. W powieści Das Wächterhorn von Cussalin (Sygnał strażnika z Koszalina) z 1824 r. pokazuje Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie w XIII wieku. Opisuje również księcia Pomorza Gdańskiego Świętopełka II Wielkiego oraz jego syna Mściwoja II.

Napisał również wiele wierszy. Jeden z najbardziej znanych to Vaterlands-Lied am hundertjährigen Vereinigungsfeste aller Pommern (Pieśń patriotyczna w święto stulecia zjednoczenia wszystkich Pomorzan) z 1821 roku, który ukazuje historię Pomorza od czasów pogańskich.

Jago twórczość pisarska była bardzo popularna kiedy jeszcze żył. Już 60 lat po jego śmierci prawie o nim zapomniano.Pomiędzy 1910 a 1935 rokiem wydano ponownie niektóre jego dzieła.

Odznaczenia | edytuj kod

Dzieła | edytuj kod

Wybór dzieł:

  • Bogislaus der Zehnte. Herzog von Pommern. (Bogusław X. Książę Pomorski)
  • Das Wächterhorn von Cussalin. (Sygnał strażnika z Koszalina)
  • Erzählungen, Balladen und Lieder. (Opowiadania, ballady, pieśni)
  • Die Eroberung von Garz. (Zdobycie Garz).

Bibliografia | edytuj kod

  • Regina Hartmann, Die Geschichte ist die größte Dichtung – Johann Ernst Bennos historische Romane über Pommern, w Baltische Studien. tom 87, 2001, ISSN 0067-3099 (de)
  • Henryk Romanik, Jan Ernest Benno – koszaliński pisarz jeszcze obcy, w: "Prowincjonalny Okazjonalnik Literacki Łabuź", nr 50, wrzesień 2004 (wersja elektroniczna, dostęp: 17 kwietnia 2009); artykuł ukazał się także w "Roczniku Koszalińskim", nr 30, 2002, s. 211-216
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Johann Ernst Benno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy