Johann Ignaz Felbiger


Johann Ignaz Felbiger w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Ignaz von Felbiger (pol. Jan Ignacy Felbiger) (ur. 6 stycznia 1724 w Głogowie, zm. 17 maja 1788 w Bratysławie) – niemiecki reformator edukacji, pedagog, opat klasztoru augustianów w Żaganiu.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie poczmistrza Antona Felbigera, nobilitowanego przez cesarza Karola VI. Wprowadził naukę religii do szkół katolickich według wzoru protestanckiego, ale zgodnie z nową (wypracowana przez siebie) metodą nauczania[1], dzięki niemu wydano tzw. Katechizmy śląskie - katechizmy w trzech seriach dla dzieci w różnym wieku, w języku niemieckim i polskim[2].

W 1774 roku na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy, za zgodą Fryderyka II przybył do Austrii. Otrzymał funkcję Głównego Komisarza Edukacji. Jego reforma stała się wzorem dla innych państw, np. Bawarii. Po śmierci Marii Teresy i objęciu rządów przez Józefa II popadł w niełaskę i został skierowany do Bratysławy dla administrowania szkołami węgierskimi[3].

Opublikował Methodenbuch für Lehrer der deutschen Schulen in d. Kaiserlich-Königlichen Erbländern (1775). W czasie swego urzędowania wydał liczne zarządzenia, mające na celu uporządkowanie systemu szkolnictwa najpierw śląskiego, a potem austriackiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Daniel Olszewski, Przemiany społeczno-religijne w Królestwie Polskim w pierwszej połowie XIX wieku.Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1984, s.206
  2. Agnieszka Biesiedecka, Działalność J.I. Felbigera
  3. The Catholic Encyclopedia

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Johann Ignaz Felbiger" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy