John Abizaid


John Abizaid w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Philip Abizaid (ur. 1 kwietnia 1951 w Coleville w stanie Kalifornia) – amerykański dowódca wojskowy arabskiego pochodzenia, emerytowany generał, naczelny dowódca CENTCOM-u (Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA) w latach 2003–2007.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

John Abizaid urodził się 1 kwietnia 1951 roku w maronickiej rodzinie o libańsko-palestyńskich korzeniach. Ukończył m.in. Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point w 1973 roku, studia podyplomowe na Uniwersytecie Harwarda oraz studiował filologię arabską na Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie.

Gen. Abizaid karierę zawodową rozpoczął w 504 Pułku Piechoty Spadochronowej w Fort Bragg, gdzie służył jako strzelec i dowódca plutonu zwiadu. Dowodził kompanią rangersów podczas inwazji na Grenadę w 1983 roku. Był również oficerem operacyjnym UNTSO w Libanie. Następnie dowodził 3 batalionem, 325 Pułku Spadochronowego, stacjonującym we włoskiej Vinzency, który podczas kryzysu w Zatoce Perskiej w 1991 roku został rozmieszczony w północnym Iraku, aby chronić Kurdów. Dowodził również 504 Pułkiem Powietrznodesantowym z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Ponadto pełnił funkcję zastępcy dowódcy 1 Dywizji Pancernej, służącej w Bośni i Hercegowinie. Po zakończeniu misji został 66 komendantem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Później objął dowództwo 1 Dywizji Piechoty, w niemieckim Würzburgu, stanowiącej pierwszy rzut sił USA w Kosowie. Służył jako zastępca przewodniczącego Kolegium Szefów Połączonych Sztabów podczas operacji "Iraqi Freedom". W 2003 roku stanął na czele Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, zastępując gen. Tommy'ego Franksa. Odtąd był odpowiedzialny za strategię wojskową i wspólne działania na Bliskim Wschodzie, w Rogu Afryki i Azji Środkowej. W dniu 16 marca 2007 roku, gen. Abizaid przekazał swoje stanowisko admirałowi Williamowi J. Fallonowi.

Po przejściu w stan spoczynku podjął pracę wykładowcy na Uniwersytecie Stanforda i Harvard's Kennedy School of Government. Jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych i Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych oraz pełni funkcję dyrektora Fundacji George'a Olmsteda i USAA. John Abizaid nadal służy w West Point, gdzie jest przewodniczącym Centrum Zwalczania Terroryzmu.

Odznaczenia | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • W trakcie studiów w Akademii Wojskowej w West Point otrzymał przezwisko "Szalony Arab" (Mad Arab).
  • Podczas inwazji na Grenadę w 1983 roku, dowodząc kompanią rangersów, użył buldożera, aby przełamać pozycje kubańskie, co zostało wykorzystane w filmie "Wzgórze złamanych serc" w reż. Clinta Eastwooda.

Przypisy | edytuj kod

  1. Australian Honours – Abizaid, John P (ang.). itsanhonour.gov.au. [dostęp 11 czerwca 2011].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Abizaid" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy