John Boorman


John Boorman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Boorman (ur. 18 stycznia 1933 w Shepperton) – angielski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Boorman, choć ma w dorobku także dzieła innych gatunków, jest uznawany za mistrza kina sensacyjnego. Jego filmy charakteryzuje szczególna dbałość o psychologiczną wiarygodność występujących w nich postaci.

Życiorys | edytuj kod

Karierę zaczynał w angielskiej telewizji, w 1965 zrealizował film muzyczny Catch Us If You Can z popularną w latach 60. grupą The Dave Clark Five. Dwa lata później powstał jego pierwszy amerykański film – psychologiczny dreszczowiec Zbieg z Alcatraz z Lee Marvinem w roli głównej. Po wejściu na ekrany film spotkał się z niezbyt przychylnym przyjęciem, dziś jest jednak uważany za dzieło wybitne.

W 1969 Boorman nakręcił kolejny obraz z Marvinem – w wojennym Piekle na Pacyfiku partnerował mu Toshirō Mifune. W 1972 zrealizował Wybawienie, brutalną opowieść o grupie kajakarzy zaatakowanych w czasie spływu przez miejscowych. W tej dekadzie Boorman nakręcił także film sf. Zardoz z Seanem Connerym (1974) oraz drugą część Egzorcysty (1977).

Zrealizowany w 1981 we współpracy amerykańsko-brytyjskiej Excalibur jest pełną rozmachu ekranizacją mitu o Królu Arturze. Z kolei Nadzieja i chwała (1987) jest najbardziej osobistym filmem Boormana - reżyser powrócił w nim pamięcią do Wielkiej Brytanii czasu wojny i dorastania w bombardowanym Londynie.

W 1998 Boorman zrealizował Generała. Film odtwarza życie autentycznego dublińskiego bandyty Martina Cahilla i luźno nawiązuje do konfliktu w Ulsterze. W 2002 na ekrany kin wszedł dramat szpiegowski Krawiec z Panamy zrealizowany na podstawie powieści Johna le Carré o tym samym tytule. Filmy Anglika kilkakrotnie zostały nominowane do Oscara.

Jest ojcem Charleya Boormana, aktora, podróżnika, miłośnika motocykli, autora telewizyjnych programów przygodowych i podróżniczych.

Boorman jest honorowym członkiem tajnego stowarzyszenia zwanego Sons of Lee Marvin.

Reżyseria (wybór) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Boorman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy