John Carpenter


John Carpenter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Howard Carpenter (ur. 16 stycznia 1948 w Carthage w stanie Nowy Jork w USA) – amerykański reżyser filmowy i scenarzysta, twórca głównie horrorów oraz filmów science fiction.

Do niektórych filmów sam pisze scenariusze, niekiedy też sam komponuje muzykę. Jest współscenarzystą kultowego slashera Halloween, który zapoczątkował serię horrorów i otworzył mu drogę do hollywoodzkiej kariery. Cechą rozpoznawalną w filmach Carpentera jest pokazywanie grozy w postaci kroczących lub też stojących w bezruchu postaci, jakby bezwolnych, opanowanych przez destruktywne zło, którego geneza jest różna w różnych filmach (Atak na posterunek 13, Mgła, Ucieczka z Nowego Jorku, Coś, Książę ciemności, Oni żyją, Wioska przeklętych, Łowcy wampirów, Duchy Marsa). Charakterystyczne jest też dla Carpentera stawianie głównego bohatera przed dylematem natury moralnej, gdy jego bliżsi znajomi przechodzą niezamierzoną mentalną oraz fizyczną transformację przechodząc na stronę zła, stanowiącego bezwzględne zagrożenie i musi podjąć decyzję o ich unicestwieniu. (Coś, Książę ciemności, Łowcy wampirów).

Spis treści

Filmy kinowe | edytuj kod

Filmy telewizyjne | edytuj kod

Scenariusze | edytuj kod

Komentarze audio | edytuj kod

John Carpenter jest entuzjastą płytowych materiałów dodatkowych. Bardzo chętnie udziela się w nagrywaniu komentarzy audio do wydań DVD swoich filmów, w których przeważnie występuje wraz z innym członkiem ekipy danego filmu. Jego komentarze, pełne ciekawostek i anegdot z produkcji filmu, są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej wartościowych merytorycznie. Przed wprowadzeniem formatu DVD, reżyser nagrał dwa komentarze dla wydań na nośniku LaserDisc. Obecność komentarzy audio na płytach DVD z filmami Johna Carpentera nie jest jednakowa dla wydań w różnych krajach. Niektóre komentarze były obecne tylko w edycjach amerykańskich, niektóre tylko w brytyjskich. Kilka z nich zostało umieszczonych na polskich wydaniach DVD. Carpenter kończy swoje komentarze frazą: thanks for watching and see you at the movies (ang. dzięki za obejrzenie i do zobaczenia w kinie).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Carpenter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy