John D. Rockefeller, Jr.


John D. Rockefeller Jr. w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z John D. Rockefeller, Jr.) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Davison Rockefeller Jr. (ur. 29 stycznia 1874 w Cleveland, Ohio, zm. 11 maja 1960 w Tucson, Arizona) – amerykański przedsiębiorca i filantrop, który wydał 537 mln dolarów na projekty związane z edukacją, medycyną i kulturą oraz na cele charytatywne.

Życiorys | edytuj kod

Syn Johna D. seniora, założyciela Standard Oil Company, i Laury Spelman Rockefeller. Miał cztery siostry, z których jedna zmarła w dzieciństwie. W 1897 uzyskał tytuł Bachelor of Arts na Brown University, gdzie był członkiem stowarzyszenia Alfa Delta Pi, a potem został wybrany do Pi Beta Kappa.

9 października 1901 ożenił się z Abby Aldrich Greene, której ojciec Nelson W. Aldrich był senatorem z Rhode Island. Miał sześcioro dzieci, jedną córkę Abby i pięciu synów: John D. 3rd, Nelson A., Laurance S., Winthrop i Davida. Abby Aldrich Rockefeller zmarła w 1948. W dniu 15 sierpnia 1951, John ożenił się ponownie z Martą Baird Allen, pianistką i wdową po Arturze M. Allenie.

Wierzył, że fortuna którą odziedziczył powinna służyć dobru publicznemu. Zamiast kariery w biznesie poświęcił się działalności filantropijnej i obywatelskiej. Ukierunkowanej w stronę rozwoju ludzkiego dobrobytu oraz rozwoju koncepcji internacjonalizmu.

Po ukończeniu uniwersytetu zaczął pracować w biurze ojca przy Broadway 26 w Nowym Jorku, gdzie współpracował ściśle z ojcem i jego głównym doradcą Frederickiem T. Gatesem. Brał udział przy tworzeniu i rozwijaniu rodzinnych instytucji takich jak The Rockefeller Institute for Medical Research (1901; teraz The Rockefeller University), The Rockefeller Foundation (1913), Laura Spelman Rockefeller Memorial (1918).

Zaraz po pierwszej wojnie światowej John D. Rockefeller Jr. był liderem przeciwników 12 godzinnego dnia pracy obowiązującego przez cały tydzień, w wielu branżach.

Był baptystą. Przez całe życie wspierał finansowo idee związane z rozwojem idei społeczeństwa międzynarodowego (ONZ). Dzięki jego pomocy możliwe było utworzenie w 1946 koło Genewy Bossejskiego Instytutu Ekumenicznego, pomyślanego jako centrum studiów wspierające działalność Światowej Rady Kościołów (ŚRK)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Nagy, Stanisław: Bossejski Instytut Ekumeniczny. W: Encyklopedia Katolicka. T. 2. Lublin: 1976, s. kol.839.
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "John D. Rockefeller, Jr." pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy