John Edgar


John Edgar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Edgar (ur. 1862 w Glasgow; zm. 9 czerwca 1910) – doktor medycyny, archeolog amator – badacz Wielkiej Piramidy. Prominentny działacz Badaczy Pisma Świętego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Glasgow w Szkocji. Na uniwersytecie w tym mieście odebrał wykształcenie w dziedzinie sztuk pięknych, wiedzy ogólnej i medycyny, po czym specjalizował się w medycynie kobiecej. W 1896 roku został mianowany chirurgiem dla kobiet w Royal Samaritan Hospital for Women w Glasgow. Brał czynny udział w działalności wielu towarzystw medycznych tamtych czasów, będąc równocześnie wiceprezesem jednego z nich. Autor publikacji dotyczących położnictwa i ginekologii w periodykach medycznych. Wykładowca położnictwa i ginekologii w Anderson’s College Medical School.

Został wychowany w wierze Kościoła prezbiteriańskiego jednak nie mógł się pogodzić z kalwinistyczną nauką o przeznaczeniu i o wiecznych mękach. W 1899 roku otrzymał książkę „Boski Plan Wieków”, która spowodowała, że przyjął wierzenia Badaczy Pisma Świętego. Postanowił też porzucić drogę kariery lekarskiej. Został jednym z pierwszych braci starszych w zborze w Glasgow. Szczególne wrażenie zrobiły na nim publikacje związane z Wielką Piramidą w Gizie.

W 1906 roku wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych gdzie odwiedzał tamtejsze zbory. Nauczał o proroctwach łączących chronologię biblijną z Wielką Piramidą. Gościł również u założyciela ruchu Badaczy Pisma Świętego, Charlesa T. Russella w Allegheny. W 1907 roku w swoim testamencie Russell wskazał Johna Edgara w gronie osób, które miały sprawować pieczę nad czasopismem „Strażnica Syjońska” jako komitet redakcyjny po jego śmierci[1][a]. J. Edgar przemawiał również w wielu większych miastach Wielkiej Brytanii. Wygłaszał wykłady w Niemczech w języku niemieckim oraz w Skandynawii, a w trakcie podróży do Egiptu i Palestyny również w Jerozolimie.

Wielka Piramida | edytuj kod

John Edgar w trakcie badań Wielkiej piramidy (1909) Szkic Wielkiej Piramidy wykonany przez braci Johna i Mortona Edgarów z lipca 1909 roku.

Wśród Badaczy Pisma Świętego zasłynął jako znawca Wielkiej Piramidy w Gizie[2]. Razem ze swoim bratem, Mortonem w czerwcu i lipcu 1909 roku wykonali dokładne pomiary tej budowli oraz napisali dotyczące jej liczne opracowania, w tym trzytomową książkę „Przejścia Wielkiej Piramidy”[b][3]. John Edgar napisał również kilka broszur o tematyce biblijnej: „Gdzie są umarli” (nakład 40 tys.), „Drzewo nad strumieniem wód wsadzone”, „Zachowanie tożsamości w zmartwychwstaniu”, „Historia życia Abrahama”, „Socjalizm i Biblia”.

Jego badania Wielkiej Piramidy miały wpływ na Badaczy Pisma Świętego, którzy w tym okresie na podstawie książki „Przyjdź Królestwo Twoje” C.T. Russela z 1891 roku wiązali tę budowlę ze słupem, wspomnianym w Księdze Izajasza 19:19,20. Twierdzono wówczas, że długość niektórych korytarzy w Wielkiej Piramidzie wskazuje na czas rozpoczęcia „wielkiego ucisku”, o którym jest mowa w Ewangelii według Mateusza 24:21. Sama zaś Wielka Piramida była uważana za „Biblię w Kamieniu”. Pogląd ten został odrzucony w 1928 roku po publikacji artykułów w „Strażnicy” z 15 listopada i 1 grudnia 1928 roku (wydanie polskie z 1 i 15 stycznia 1929 roku) wykazujących, że Bóg nie potrzebował żadnych kamiennych pomników wybudowanych przez pogańskich władców dla uwiarygodnienia orędzia przedstawionego w Biblii[4]. Jednocześnie większość grup powstałych wśród Badaczy Pisma Świętego po śmierci C.T. Russella w dalszym ciągu odnosi się z szacunkiem do Wielkiej Piramidy i badań Johna Edgara.

W 1910 roku John Edgar poważnie zachorował. Zmarł po ciężkiej chorobie 9 czerwca 1910 roku.

Uwagi | edytuj kod

  1. Ostatecznie John Edgar umarł ponad sześć lat przed śmiercią C.T. Russella, która nastąpiła 31 października 1916 roku
  2. Tom pierwszy opisywał duchowe zarysy Wielkiej Piramidy, tom drugi dotyczył aspektów naukowych, a tom trzeci skupiał się na matematyce Wielkiej Piramidy. Każdy z tomów stanowił zamkniętą całość.

Przypisy | edytuj kod

  1. Testament. pastor-russell.pl. [dostęp 2013-10-27].
  2. Fredrick Zydek: Charles Taze Russell – jego życie i czasy. Człowiek, Millennium i posłannictwo. Białogard: Wydawnictwo „Straż”, 2016, s. 252. ISBN 978-83-935132-6-0.Sprawdź autora:1.
  3. „Teraźniejsza Prawda”, styczeń 2005. 
  4. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy1 stycznia 2000 ss. 9, 10 Służenie razem ze strażnikiem

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Edgar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy