John Kasich


John Kasich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Richard Kasich (ur. 13 maja 1952) – amerykański polityk związany z Partią Republikańską, w latach 2011–2019 sprawował urząd gubernatora stanu Ohio.

Życiorys | edytuj kod

Jest wnukiem imigrantów z CzechChorwacji. W latach 1983–2001[1] przez dziewięć kadencji Kongresu Stanów Zjednoczonych był przedstawicielem dwunastego okręgu wyborczego w stanie Ohio w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[potrzebny przypis], przy czym w latach 1995–2001 kierował Komisją Budżetu Izby Reprezentantów. W tym czasie jego głównym osiągnięciem był uchwalenie w 1997 roku pierwszej od 1969 roku ustawy budżetowej, która wprowadziła budżet zrównoważony. Był zaangażowany w reformę systemu opieki społecznej, która miała sprzyjać większej aktywizacji bezrobotnych. W tym okresie nie należał okazjonalnie współpracował z przedstawicielami Partii Demokratycznej, a proponowane przez niego ustawy zyskiwały poparcie Demokratów. Pomimo tego, w 1998 roku głosował za postawieniem prezydenta Clintona w stan oskarżenia[1].

Po odejściu z parlamentu był komentatorem politycznym w konserwatywnej stacji Fox News Channel, a następnie znalazł zatrudnienie w banku Lehman Brothers. W 2010 roku powrócił do polityki i odniósł zwycięstwo w wyborach na gubernatora stanu Ohio, a w 2014 roku uzyskał reelekcję. W tym czasie przeprowadził reformy budżetowe, obniżając deficyt poprzez cięcie wydatków i podnoszenie części należności podatkowych[1]. Jako zwolennik kary śmierci zezwolił do 18 lipca 2018 roku w swoim stanie na przeprowadzenie piętnastu egzekucji[2].

Jest zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia konstytucyjnego zakazu uchwalania budżetu z deficytem. Jest zwolennikiem zwiększania budżetu sił zbrojnych, w tym wspierania Ukrainy dostawami uzbrojenia. Popiera publiczne finansowanie prywatnych szkół realizujących autorski program nauczania (tzw. szkoły czarterowe) i powszechne ubezpieczenia zdrowotne wprowadzone przez prezydenta Obamę. Przeciwny programom ochrony środowiska, ponieważ są one utrudnieniem dla działalności przedsiębiorstw. W kwestiach światopoglądowych jest niechętny aborcji, ale dopuszcza ją w wyjątkowych sytuacjach, jest przeciwny małżeństwom homoseksualnym, ale nie popiera konstytucyjnego zakazu ich zawierania, sprzeciwia się stosowaniu marihuany (w tym do celów medycznych), ale chce pozostawienia stanom swobody decydowania o dopuszczalności stosowania marihuany[1].

Był kandydatem do nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Wycofał swoją kandydaturę w maju 2016 roku[3].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d MariuszM. Braszkiewicz MariuszM., Clinton, Cruz czy Trump – co amerykańskie wybory mogą zmienić w USA i w Polsce?, „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej [dostęp 2016-08-06] .
  2. CameronC. Knight CameronC., 'I'm no good.' Ohio executes 'homosexual panic' murderer and killer of Hyde Park man, „Cincinnati.com” [dostęp 2018-07-19]  (ang.).
  3. Trump został sam. Ostatni rywal rezygnuje. tvn24.pl. [dostęp 2016-05-05].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Kasich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy