John O’Keefe


John O’Keefe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John O’Keefe (ur. 18 listopada 1939 w Nowym Jorku[1]) – amerykańsko-brytyjski neurobiolog, członek Royal Society, profesor University College London, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2014 roku, za odkrycie GPS mózgu.

Jest absolwentem studiów doktoranckich w zakresie psychologii fizjologicznej na McGill University w Kanadzie z 1967 roku. Następnie przeniósł się do Anglii (posiada również obywatelstwo brytyjskie) i został profesorem University College London. W 1971 roku prowadząc eksperymenty na szczurach odkrył w hipokampie „komórki miejsca” tworzące mapę przestrzeni (zob. orientacja przestrzenna), a w roku 1978 opublikował (wspólnie z Lynn Nadel(ang.)) The Hippocampus as a Cognitive Map[2].

W 2014 roku za to odkrycie został wyróżniony – razem z May-Britt Moser i Edvardem I. Moserem – Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Biogram w Encyklopedii Brittanica (ang.). britannica.com. [dostęp 2014-10-11].
  2. John O’Keefe, Lynn Nadel: Cognitive maps in rats and men. Oxford University Press, 1978.
  3. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2014 John O'Keefe, May-Britt Moser, Edvard Moser (ang.). nobelprize.org. [dostęp 2014-10-06].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "John O’Keefe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy