John Peter Altgeld


John Peter Altgeld w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nagrobek Johna Petera Altgelda

John Peter Altgeld (ur. 30 grudnia 1847 w Selters, zm. 12 marca 1902 w Joliet) – 20. gubernator stanu Illinois w latach 1893-1897.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Niemczech w Wielkim Księstwie Nassau w czasie Wiosny Ludów. We wczesnych latach życia wyemigrował z rodzicami do USA. Osiedlili się k. Mansfield w Richland w Ohio. Tam ukończył szkołę. W wieku 16 lat zaciągnął się do wojska i brał udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Po powrocie do cywila rozpoczął pracę w rodzinnym gospodarstwie. Dokształcał się samodzielnie oraz w prywatnej szkole w Lexington. Dwa lata pracował jako nauczyciel. Przeniósł się do Missouri, gdzie studiował prawo. W międzyczasie dorabiał na kolei. W Missouri został najpierw adwokatem, a potem pracował w stanowym wymiarze sprawiedliwości.

Przeniósł się następnie do Chicago, gdzie założył kancelarię prawną, która później uzyskała renomę. Inwestował w nieruchomości i wkroczył w życie polityczne. Bezskutecznie kandydował do Kongresu w 1884. Między 1886 a 1891 zasiadał w sądzie okręgowym. W 1892 otrzymał nominację Partii Demokratycznej na stanowisko gubernatora. W wyborach pokonał kandydata Republikanów Josepha Fifera. Stracił popularność po ułaskawieniu podejrzanych o zamach bombowy – tzw. Haymarket Riot oraz po krwawym stłumieniu strajku w zakładach Pullmana. Przegrał w wyborach w 1896 z Johnem Tarnerem.

Mimo przegranej nadal aktywnie udzielał się politycznie. Jednak choroba oraz kłopoty finansowe zmusiły go do zaprzestania działalności publicznej.

Jest głównym bohaterem powieści Howarda Fasta pt. "Amerykanin" z 1946 r.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Peter Altgeld" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy