John Stevens (polityk)


John Stevens (polityk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Christopher Courtenay Stevens (ur. 23 maja 1955 w Waszyngtonie[1]) – brytyjski polityk i prawnik, poseł do Parlamentu Europejskiego III i IV kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Z wykształcenia prawnik, kształcił się w Winchester College, następnie w Magdalen College w ramach Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pracował głównie w branży bankowej, był zawodowo związany z Morgan, Grenfell & Co., gdzie pełnił kierownicze funkcje. Zajmował się także działalnością doradczą[2].

Był działaczem Partii Konserwatywnej. W 1989 i w 1994 z jej ramienia uzyskiwał mandat eurodeputowanego[1]. Opuścił ugrupowanie torysów, współtworząc później dążącą do pełnej integracji europejskiej formację pod nazwą Pro-Euro Conservative Party[2], z którą nie uzyskał reelekcji w 1999.

Po odejściu z PE związany m.in. z Global Policy Institute, był także współzałożycielem i partnerem w spółce zarządzającej funduszami[2]. Działał przez jakiś czas w Liberalnych Demokratach, w wyborach w 2010 kandydował do Izby Gmin w okręgu wyborczym spikera Johna Bercowa[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2015-12-02].
  2. a b c John Stevens (ang.). gpilondon.com. [dostęp 2015-12-02].
  3. Why Buckingham must re-elect John Bercow (ang.). newstatesman.com, 28 kwietnia 2010. [dostęp 2015-12-02].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Stevens (polityk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy