John Updike


John Updike w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Hoyer Updike (ur. 18 marca 1932 w Reading, zm. 27 stycznia 2009 w Beverly Farms, Massachusetts) – amerykański pisarz i poeta. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Tematem jego książek było zazwyczaj życie przedstawicieli amerykańskiej protestanckiej klasy średniej z małego miasteczka. W swoich tekstach często zajmował się seksem, wiarą, śmiercią i ich wzajemnymi powiązaniami.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Updike urodził się w Reading w stanie Pensylwania, był jedynakiem. Jego ojciec uczył matematyki w liceum. Do 13. roku życia przyszły pisarz mieszkał w miasteczku Shillington, potem na farmie odległej o kilkanaście kilometrów. W dzieciństwie cierpiał na łuszczycę i jąkanie. Matka zachęcała go do pisania.

Studiował anglistykę na Harvard University, którą ukończył w 1954 z wyróżnieniem, a następnie został stałym współpracownikiem New Yorkera. W 1957 opuścił Manhattan i przeniósł się do Ipswich w stanie Massachusetts. W 1959 opublikował zbiór opowiadań The Same Door.

Twórczość | edytuj kod

Najbardziej znane dzieła Updike'a to seria o Króliku (Uciekaj, Króliku; Przypomnij się, Króliku; Jesteś bogaty, Króliku; Królik odpoczywa i Rabbit, Remembered). Jesteś bogaty, Króliku i Królik odpoczywa zostały uhonorowane nagrodą Pulitzera. Tytułowy bohater to Harry "Rabbit" Angstrom, przeciętny Amerykanin, którego życie obserwujemy na przestrzeni kilku dekad na tle zmian w USA.

Updike opublikował 21 powieści, wiele zbiorów opowiadań i poezji, tekstów krytycznych oraz książek dla dzieci. Powieść Czarownice z Eastwick (1984), doczekała się ekranizacji (1987) pod tym samym tytułem. Oprócz nagrody Pulitzera otrzymał też m.in. National Book Critics Circle Award (1982 i 1990), PEN/Malamud Award (1988) i PEN/Faulkner Award (2004).

Ekranizacje | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Updike" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy