John Wetton


John Wetton w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Kenneth Wetton (ur. 12 czerwca 1949[2] w Willington, zm. 31 stycznia 2017[3] w Bournemouth[4]) – brytyjski gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował m.in. z zespołami: Family, King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash, Asia i UK[5].

Urodził się w Willington w hrabstwie Derbyshire, a wychował w Bournemouth w Dorset. Od końca lat 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego, takich jak Mogul Trash, Family, King Crimson (w którym grał z przyjacielem z dzieciństwa Robertem Frippem), Roxy Music/zespół Briana Ferry’ego, Uriah Heep, UK oraz Wishbone Ash. Album Asia zespołu o tej samej nazwie, na liście Billboardu osiągnął miejsce najlepszego albumu roku 1982. Album ten jest jednym z czterech w historii listy, który utrzymywał się na pierwszej pozycji przez dziewięć kolejnych tygodni.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Oryginalny dźwięk basu Wettona powstał dzięki zastosowaniu Precision Bassu Fendera wzmocnionego za pomocą lampowych wzmacniaczy (Hiwatt najczęściej) i nierzadko efektów stosowanych raczej w gitarach (Wah-Wah, Distortion). Jego gra była bardzo szybka i agresywna – styl ten był szczególnie widoczny podczas występów z King Crimson w latach 1972–1974, natomiast na początku lat 80. to jego umiejętności wokalne oraz w pisaniu piosenek uwidoczniły się podczas gry w zespole Asia.

Najlepiej znane albumy z początków kariery Wettona to m.in. Larks' Tongues in Aspic (1973), Starless and Bible Black (1974) oraz Red (1974) z zespołem King Crimson, UK (1978) z zespołem UK (na którym spotkali się muzycy z sekcji rytmicznej King Crimson, a więc Wetton z Billem Brufordem) oraz album Asia (1982) zespołu Asia.

Od początku lat 90. Wetton wydał cztery albumy solowe – Voice Mail/Battle Lines, Arkangel, Sinister/Welcome to Heaven, oraz Rock of Faith, a także wiele nagrań koncertowych.

Wetton często pracował jako muzyk sesyjny, z takimi artystami jak Brian Eno, Bryan Ferry, Phil Manzanera, czy Larry Norman.

Życie osobiste | edytuj kod

W przeszłości Wetton walczył z alkoholizmem. W roku 1983, podczas trasy koncertowej z zespołem Asia, właśnie z tego powodu został zastąpiony przez byłego basistę i wokalistę zespołu Emerson, Lake & PalmerGrega Lake’a. W późniejszych latach Wetton deklarował, że żyje w trzeźwości.

W sierpniu 2007 przeszedł operację chirurgiczną serca, co sprawiło, że pozostała część trasy koncertowej zespołu Asia została odroczona do czasu, aż wyzdrowieje. W kwietniu 2008 zespół wydał album Phoenix .

John Wetton był leworęczny, lecz na gitarze i na basie grał prawą ręką.

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule UK (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gary Hill: John Wetton Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2017-01-31].
  2. Dafydd Rees, Luke Crampton: Rock movers & shakers. Uniwersytet Michigan: ABC-CLIO, 1991, s. 290. ISBN 978-0-87436-661-7.
  3. Andrew Unterberger: John Wetton, Singer/Bassist for King Crimson and Asia, Dies at 67 (ang.). billboard.com. [dostęp 2017-01-31].
  4. Daniel E. Slotnik: John Wetton, Rocker With King Crimson and Asia, Dies at 67 (ang.). nytimes.com. [dostęp 2017-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-01)].
  5. Stephen Thomas Erlewine: U.K. Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2017-01-31].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Wetton" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy