Johnny Guitar


Johnny Guitar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johnny Guitaramerykański film z 1954 roku w reżyserii Nicholasa Raya. Scenariusz westernu został oparty na podstawie powieści Roya Chanslora.

W 2008 roku film został umieszczony w National Film Registry – liście filmów budujących dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych, do przechowywania w Bibliotece Kongresu[1].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Główna bohaterka Vienna (Joan Crawford) to twarda właścicielka saloonu, wybudowanego na obrzeżach miasteczka. Miejscowi, dowodzeni przez Johna McIversa (Ward Bond) i podżegani przez Emmę Small (Mercedes McCambridge), chcą zmusić Viennę do opuszczenia miasta. Nękana kobieta zwraca się o pomoc do byłego kochanka i wytrawnego rewolwerowca, nazywanego Johnny Guitar (Sterling Hayden). Gdy Dancin' Kid i jego grupa napadają na bank, dziewczyna zostaje oskarżona o pomaganie przestępcom a Emma namawia do jej powieszenia. Vienna i Johnny Guitar uciekają w ostatniej chwili. Znajdują schronienie w tajnej kryjówce Dancin' Kida[2][3].

Film tylko pozornie oparty jest na klasycznych, westernowych schematach. Nicholas Ray bawi się stroną wizualną filmu, seksualną symboliką oraz męskimi i kobiecymi figurami. Film został w swoim czasie odrzucony w USA, lecz Jean-Luc Godard i inni francuscy nowofalowcy nazwali Raya geniuszem[2].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andre Soares: National Film Registry: Lesbian Western & Asian-American Musical Among Entries (ang.). Alt Film Guide. [dostęp 2019-06-06].
  2. a b Marcin Pieńkowski: Johnny Guitar. Nowe Horyzonty. [dostęp 2019-06-06].
  3. Johnny Guitar (ang.). Rogerebert.com. [dostęp 2019-06-06].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Johnny Guitar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy