Jolanta Stefko


Jolanta Stefko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jolanta Stefko podczas ceremonii wręczenia Nagrody Kościelskich w Krakowie, 7 października 2006

Jolanta Stefko (ur. 1971 w Lipowej) – polska poetka i powieściopisarka.

Zadebiutowała wydanym w 1998 tomikiem poetyckim pt. Po stronie niczyjej. Jej wiersze publikowane były również w rozmaitych czasopismach literacko-kulturalnych, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Dekadzie Literackiej", "Odrze", "NaGłosie" i "Kresach".

W 2001, z rekomendacji Stanisława Lema, otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Za swój debiut prozatorski (powieść Możliwe sny, 2003) zdobyła w 2004 nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

W 2006 została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości (przy przyznawaniu nagrody jury nie brało pod uwagę wydanej we wrześniu 2006 powieści Diablak, gdyż nie zdążyło się z nią zapoznać). W październiku 2008 r. uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tomik poezji Omnis Moriar (Wydawnictwo Literackie w Krakowie)

Stefko z wykształcenia jest technikiem budowlanym, studiowała również polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana z Krakowem (jej książki wydaje tamtejsze Wydawnictwo Literackie), mieszka w Lipowej koło Żywca.

Spis treści

Twórczość | edytuj kod

Poezja | edytuj kod

Proza | edytuj kod

  • Możliwe sny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003 (powieść)
  • Diablak, Prószyński i S-ka, Warszawa 2006 (powieść)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jolanta Stefko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy