Jonas Savimbi


Jonas Savimbi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jonas Malheiro Savimbi (ur. 3 sierpnia 1934 w Lucusse w Prowincji Bié, Angola - 22 lutego 2002) – polityk angolski, współzałożyciel i przywódca ruchu UNITA[1].

Uczęszczał do protestanckiej szkółki misyjnej[2], następnie odbył studia na uniwersytecie w Lozannie[1]. W 1961 roku dołączył do założonego przez Holdena Roberto Związku Ludności Angoli (następnie Narodowy Front Wyzwolenia Angoli). W 1966 roku odszedł z organizacji i utworzył odrębny Narodowy Związek na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli, który stał się jedną z trzech organizacji biorących udział w wojnie o niepodległość[1]. Po uzyskaniu niepodległości w 1975 roku, wdał się w wojnę domową z rządzącym Ludowym Ruchem Wyzwolenia Angoli[1]. W tym samym roku ogłosił się premierem krótkotrwałej i samozwańczej Ludowo-Demokratycznej Republiki Angoli[3]. Popierany przez apartheidowską Republikę Południowej Afryki zajął południową część Angoli. W latach 80. kontynuował wojnę z rządem[1].

W 1991 roku zawarł z rządem traktat pokojowy. Rok później wziął udział w wyborach prezydenckich które przegrał z urzędującym José Eduardo dos Santosem. Po przegranych wyborach z przerwami kontynuował antyrządową kampanię rebeliancką. Wojna zakończyła się w chwili jego śmierci z rąk żołnierzy sił rządowych w 2002 roku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f UNITA (ang.). britannica.com.
  2. Portugal (pol.). http://web.stanford.edu/.
  3. Angola. Historia (pol.). encyklopedia.pwn.pl.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jonas Savimbi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy