Jonathan Schaeffer


Jonathan Schaeffer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jonathan Schaeffer (ur. 1957 w Toronto) - kanadyjski informatyk, znany z tworzenia programów do gry w warcaby, pokera i szachy.

Schaeffer jest profesorem informatyki na Uniwersytecie Alberty. W 1989 stworzył program do gry w warcaby angielskie, nazwany Chinook, który w 1992 i w 1994 roku odbywał mecze z ówczesnym mistrza świata Marionem Tinsleyem. Pierwszy mecz zakończył się wygraną Tinsleya (4 partie wygrane, 34 remisy, i dwie porażki)[1]. Drugi mecz Tinsley oddał walkowerem, ze względu na stan zdrowia.

19 lipca 2007 w magazynie Science kierowany przez Shaeffera zespół opublikował artykuł, w którym poinformował, że baza danych Chinook zawiera pełną informację o wszystkich 500 trylionach (5x1020) możliwości ustawień, w jakich mogą znaleźć się piony na planszy[2]. Twórcy programu udowodnili, że w przypadku, gdy żaden z graczy nie popełni błędu, partia warcabów musi skończyć się remisem.

Schaeffer jest również jednym z twórców programu Polaris, biorącego udział w rozgrywkach pokerowych, z udziałem zawodowych graczy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Z komputerem już nie wygrasz w warcaby gazeta.pl 20 lipca 2007
  2. Streszczenie artykułu Checkers Is Solved w magazynie Science
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jonathan Schaeffer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy